Krótko mówiąc, chodzi o to, że 1 stycznia przyszłego roku wielka grupa mikroprzedsiębiorców, zostanie objęta Jednolitym Plikiem Kontrolnym.
JPK to nałożony na firmy wymóg comiesięcznego wysyłania fiskusowi szczegółowych danych na temat ich rozliczeń i transakcji związanych z podatkiem VAT. Dane ułożone w specjalnym standardzie informatycznym wpadają do bazy fiskusa, który je analizuje, porównuje, kontroluje. Duże przedsiębiorstwa wysyłają fiskusowi JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., małe i średnie od 1 stycznia 2017 r. W sumie daje to 110 tys. firm. Już za niespełna trzy miesiące dołączy do nich 1,6 mln – to dane Ministerstwa Finansów – najmniejszych przedsiębiorstw. W sumie JPK ma objąć 98 proc. firm.
- Żaden kontroler nie byłby w stanie obrobić tak dużej liczby dokumentów w tradycyjny sposób. Dzięki JPK skróci się czas analiz, ale też kontroli – cieszyło się już w zeszłym roku Ministerstwo Finansów. - Będziemy mogli przeanalizować 100 proc. dokumentów, które dostaniemy - zapowiadało.
Dziś resort przekonuje, że JPK działa też w interesie podatników. - Chcemy stale polepszać sytuację przedsiębiorców i wzmacniać uczciwą konkurencję. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy. Pomoże im to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych – podkreśla wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski.
Resort finansów zachęca też mikroprzedsiębiorców do testowego składania JPK_VAT już teraz. – Chcemy, by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku – zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne - mówi wiceminister Cybulski.
Ministerstwo Finansów obiecuje mikroprzedsiębiorcom pomoc w wywiązywaniu się z nowego obowiązku. - Na stronie www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej – informuje resort finansów.
Zapowiada też kampanię informacyjną na temat JPK_VAT. Będą plakaty, ulotki, listy i szkolenia dla przedsiębiorców, które przeprowadzą specjalnie przeszkoleni pracownicy administracji skarbowej.
- W listopadzie ruszy szerokozasięgowa kampania w TV, radio i internecie. Zainteresowani będą też mogli korzystać z dedykowanej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej i uzyskać informacje w urzędach skarbowych – zapowiada Ministerstwo Finansów.
Tymczasem eksperci podatkowi, z którymi rozmawialiśmy zgodnie przyznają, że duża część firm, które z początkiem przyszłego roku zostanie objęta JPK, nie jest do tego przygotowana. Ba, zdarzają się i takie, które o tym w ogóle nie wiedzą. – Niby wszystko wiadomo od dawna, ale i tak może być wielkie zaskoczenie i poważne problemy – ostrzegają.