Fiskus rusza na kolejne łowy, aby uszczelnić VAT. Chodzi o 1,6 mln działających w Polsce firm

Piotr Skwirowski
Z początkiem przyszłego roku 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona większych firm, które co miesiąc muszą wysyłać fiskusowi szczegółowe dane na temat swoich zakupów i sprzedaży związanych z VAT. Będzie wielki płacz i zamieszanie?

Krótko mówiąc, chodzi o to, że 1 stycznia przyszłego roku wielka grupa mikroprzedsiębiorców, zostanie objęta Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

100 proc. dokumentów pod lupą?

JPK to nałożony na firmy wymóg comiesięcznego wysyłania fiskusowi szczegółowych danych na temat ich rozliczeń i transakcji związanych z podatkiem VAT. Dane ułożone w specjalnym standardzie informatycznym wpadają do bazy fiskusa, który je analizuje, porównuje, kontroluje. Duże przedsiębiorstwa wysyłają fiskusowi JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., małe i średnie od 1 stycznia 2017 r. W sumie daje to 110 tys. firm. Już za niespełna trzy miesiące dołączy do nich 1,6 mln – to dane Ministerstwa Finansów – najmniejszych przedsiębiorstw. W sumie JPK ma objąć 98 proc. firm.

- Żaden kontroler nie byłby w stanie obrobić tak dużej liczby dokumentów w tradycyjny sposób. Dzięki JPK skróci się czas analiz, ale też kontroli – cieszyło się już w zeszłym roku Ministerstwo Finansów. - Będziemy mogli przeanalizować 100 proc. dokumentów, które dostaniemy - zapowiadało.

Dziś resort przekonuje, że JPK działa też w interesie podatników. - Chcemy stale polepszać sytuację przedsiębiorców i wzmacniać uczciwą konkurencję. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy. Pomoże im to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych – podkreśla wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski.

Fiskus kusi wcześniejszymi zwrotami VAT

Resort finansów zachęca też mikroprzedsiębiorców do testowego składania JPK_VAT już teraz. – Chcemy, by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku – zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne - mówi wiceminister Cybulski.

Ministerstwo Finansów obiecuje mikroprzedsiębiorcom pomoc w wywiązywaniu się z nowego obowiązku. - Na stronie www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej – informuje resort finansów.

Będzie kampania informacyjna

Zapowiada też kampanię informacyjną na temat JPK_VAT. Będą plakaty, ulotki, listy i szkolenia dla przedsiębiorców, które przeprowadzą specjalnie przeszkoleni pracownicy administracji skarbowej.

- W listopadzie ruszy szerokozasięgowa kampania w TV, radio i internecie. Zainteresowani będą też mogli korzystać z dedykowanej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej i uzyskać informacje w urzędach skarbowych – zapowiada Ministerstwo Finansów.

Firmy nie są gotowe?

Tymczasem eksperci podatkowi, z którymi rozmawialiśmy zgodnie przyznają, że duża część firm, które z początkiem przyszłego roku zostanie objęta JPK, nie jest do tego przygotowana. Ba, zdarzają się i takie, które o tym w ogóle nie wiedzą. – Niby wszystko wiadomo od dawna, ale i tak może być wielkie zaskoczenie i poważne problemy – ostrzegają.

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o: