Nobel z ekonomii 2017. Richard H. Thaler laureatem nagrody

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał w poniedziałek amerykański ekonomista prof. Richard H. Thaler.

Komitet Noblowski nagrodził Richarda H. Thalera za wkład w rozwój ekonomii behawioralnej. Prof. Thaler ma 72 lata.

W uzasadnieniu nagrody Komitet napisał, że prof. Thaler bada wpływ założeń psychologicznych na decyzje o podłożu ekonomicznym. - Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli wykazuje, jak te cechy ludzkie wpływają na indywidualne decyzje a także wyniki rynkowe - czytamy w oświadczeniu.

Komitet Noblowski na swoim profilu na Twitterze tłumaczy to przy pomocy rysunku, na którym sprzedawca handlujący parasolami podnosi ich cenę w trakcie trwającej ulewy. Inaczej mówiąc: zwiększony popyt winduje ceny. Takie działania są jednak przyjmowane przez klientów nieprzychylnie. Prof. Richard H. Thaler bada, jak takie decyzje i zachowania wpływają na rynki.

Nobla w dziedzinie ekonomii przyznaje Komitet Noblowski, jednak jej fundatorem jest bank centralny Szwecji. Wysokość nagrody to 9 mln koron szwedzkich. Nobel w tej kategorii przyznawany jest od 1969 r. Tegoroczny jest 49. w historii. Wśród 79 laureatów tej nagrody była tylko jedna kobieta. Prof. Richard H. Thaler jest 11. laureatem nagrody Nobla związanym z uniwersytetem w Chicago.

Więcej o: