Nowe meble z IKEA kupisz na Allegro i AliExpress? Szwedzki gigant zmienia to, czego nie chciał zmieniać przez dziesięciolecia

Rafał Hirsch
IKEA będzie sprzedawać swoje meble także za pośrednictwem innych sklepów - zapowiedział prezes spółki w wywiadzie dla Financial Times. W ten sposób IKEA chce się dostosować się do zmieniających się ostatnio nawyków kupujących.

Meble IKEA będzie można kupić już nie tylko w wielkich sklepach tej marki usytuowanych zwykle na obrzeżach dużych miast. Szwedzka spółka zdecydowała się na rewolucję w sposobie sprzedaży i będzie udostępniać swoje produkty także za pośrednictwem zwykłych sklepów internetowych. Prezes IKEA nie wymienił żadnej marki sklepu w swojej rozmowie z Financial Times, ale na przykład BBC wspomina, że może chodzić o amerykański Amazon i chińskiego Alibabę – właściciela sklepu AliExpress.

Prezes Torbjorn Loof zapowiada, że IKEA będzie testować różnego rodzaju nowe rozwiązania w różnych krajach, nie wskazując żadnych konkretów. Niewykluczone więc, że zmiany dotrą także do nas i za jakiś czas produkty z IKEA znajdą się w polskich sklepach internetowych.

Kolejną dużą zmianą będzie otwieranie małych sklepów w centrach miast. Mają one oferować dostawę zakupionych mebli do domu.

IKEA testuje też jeszcze jeden format sklepu: tak zwany showroom z wyposażeniem kuchni. Pierwszy tego typu sklep działa już w Sztokholmie.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo i nie na całym świecie. Mają odpowiadać na zmieniające się preferencje i nawyki kupujących, którzy coraz częściej robią zakupy w internecie i korzystają na przykład z porównywarek cenowych.

IKEA nie zamierza jednak porzucać dotychczasowego modelu sprzedaży z wykorzystaniem wielkich sklepów za miastem. W najbliższych 12 miesiącach spółka zamierza otworzyć na świecie 22 takie sklepy. Dziś ma ich 403 w 49 państwach. Sprzedaż IKEA za ostatni rok finansowy zakończony 31 sierpnia wyniosła 38,3 miliarda euro.

Więcej o:
Komentarze (25)
Nowe meble z IKEA kupisz na Allegro i AliExpress? Szwedzi wprowadzają duże zmiany
Zaloguj się
 • xynat

  Oceniono 6 razy 4

  Łeee. Prawdziwa rewolucja to będzie wtedy gdy zaczną sprzedawać gotowe-skręcone meble :)

 • diesel_poznan

  Oceniono 9 razy 3

  Przez ile tych dziesięcioleci nie chcieli sprzedawać w innych sklepach internetowych?

 • twzelnik

  0

  W Polsce niszę "internetową" wypełnili drobni handlarze. Niektórzy mają nawet swoje sklepy stacjonarne. Obsługują klientów małych miasteczek położonych zbyt daleko od Ikei, za niemałą prowizją kupują towar i dostarczają go na miejsce.

  Skoro ktoś inny na tym zarabia podpierając się przy tym reputacją marki, to czemu Ikea nie miała by sama na tym zarabiać?

  (rozważania nt. odmienności i pisowni IKEA możecie sobie darować)

 • ezo-mir

  Oceniono 2 razy 0

  Dopiero co sugerowałem że IKEA powinna mieć również mniejsze sklepy w miastach, w tym w centrach miast:
  poznan.wyborcza.pl/poznan/51,36001,22432527.html?i=0
  Czytają gazetę.pl? ;)

 • mirek76pl

  Oceniono 8 razy -4

  A juz myslalem ze chca zrezygnowac z labiryntu w sklepach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX