Nowe meble z IKEA kupisz na Allegro i AliExpress? Szwedzki gigant zmienia to, czego nie chciał zmieniać przez dziesięciolecia

Rafał Hirsch
IKEA będzie sprzedawać swoje meble także za pośrednictwem innych sklepów - zapowiedział prezes spółki w wywiadzie dla Financial Times. W ten sposób IKEA chce się dostosować się do zmieniających się ostatnio nawyków kupujących.

Meble IKEA będzie można kupić już nie tylko w wielkich sklepach tej marki usytuowanych zwykle na obrzeżach dużych miast. Szwedzka spółka zdecydowała się na rewolucję w sposobie sprzedaży i będzie udostępniać swoje produkty także za pośrednictwem zwykłych sklepów internetowych. Prezes IKEA nie wymienił żadnej marki sklepu w swojej rozmowie z Financial Times, ale na przykład BBC wspomina, że może chodzić o amerykański Amazon i chińskiego Alibabę – właściciela sklepu AliExpress.

Prezes Torbjorn Loof zapowiada, że IKEA będzie testować różnego rodzaju nowe rozwiązania w różnych krajach, nie wskazując żadnych konkretów. Niewykluczone więc, że zmiany dotrą także do nas i za jakiś czas produkty z IKEA znajdą się w polskich sklepach internetowych.

Kolejną dużą zmianą będzie otwieranie małych sklepów w centrach miast. Mają one oferować dostawę zakupionych mebli do domu.

IKEA testuje też jeszcze jeden format sklepu: tak zwany showroom z wyposażeniem kuchni. Pierwszy tego typu sklep działa już w Sztokholmie.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo i nie na całym świecie. Mają odpowiadać na zmieniające się preferencje i nawyki kupujących, którzy coraz częściej robią zakupy w internecie i korzystają na przykład z porównywarek cenowych.

IKEA nie zamierza jednak porzucać dotychczasowego modelu sprzedaży z wykorzystaniem wielkich sklepów za miastem. W najbliższych 12 miesiącach spółka zamierza otworzyć na świecie 22 takie sklepy. Dziś ma ich 403 w 49 państwach. Sprzedaż IKEA za ostatni rok finansowy zakończony 31 sierpnia wyniosła 38,3 miliarda euro.

Więcej o: