Bitcoin jest nie do zatrzymania. Po raz kolejny kurs kryptowaluty pobił rekord

Kamil Mizera
Kurs Bitcoina osiągnął właśnie kolejny, historyczny rekord. Jeszcze niedawno przekroczenie progu 4 tys. dol. wydawało się czymś zupełnie nierealnym. Tymczasem kryptowaluta błyskawicznie wyznaczyła zupełnie nową granicę.

Dzisiejsza cena Bitcoina przekroczyła barierę 5 tys. dol, tym samym odnotowując kolejny rekord. W tym momencie kryptowaluta jest wyceniana na 5153 dol i odnotowała niemal 7 proc. wzrost w jeden dzień, który podniósł jej wycenę o ponad 330 dol. 

Najbardziej zaskakujące jest to, że Bitcoin zyskał na wartości niemal 1000 dol. w zaledwie dwa miesiące. Dopiero co cyfrowa waluta świętowała przekroczenie progu 4 tys. dolarów 13 sierpnia br. 

bitcoin rekordbitcoin rekord investing.com

Choć może się wydawać, że Bitcoin nieustannie rośnie, to warto pamiętać o tym, że ta kryptowaluta odznacza się dużą niestabilnością i ogromnymi wahaniami kursu. Nie dalej jak miesiąc temu Bitcoin zanotował ogromny spadek. Z 12 na 13 września wycena kryptowaluty spadła o niemal 1000 dolarów, z poziomu ok. 4,2 tys. dol do 3,2 tys. dol. Od tamtego jednak czasu Bitcoin niemal nieustannie rośnie.

Problem z Bitcoinem

Rosnący kurs kryptowaluty staje się pretekstem do zastanowienia się, co zrobić z Bitcoinem. Ponieważ nie podlega on żadnym państwowym systemom monetarnym, a oparty jest na blockchainie (rejestrach rozproszonych), staje się coraz większą solą w oku państw i instytucji finansowych. Brak jakiekolwiek kontroli powoduje, że niektóre kraje starają się walczyć z kryptowalutą.

Jednym z państw, które wypowiedziały wojnę cyfrowej walucie są Chiny. Państwo Środka wprowadziło zakaz handlu giełdom kryptowaluty na swoim terytorium oraz rozważa wprowadzenie ograniczeń i zakazów w handlu bezpośrednim. Podobne środki zamierza podjąć Rosja. Tamtejszy bank centralny postuluje zamykanie stron handlujących kryptowalutą.

Z drugiej strony są państwa, które przyjmują postawę neutralną lub afirmacyjną wobec kryptowalut, jak chociażby Japonia, która zdecydowała się na oficjalne uznanie Bitcoina jako legalnego środka płatniczego. 

KNF i NBP ostrzegają

Tymczasem Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego przypominają o ryzyku inwestowania w kryptowaluty. Instytucje te zaznaczają, że wirtualne waluty nie są prawnym środkiem płatniczym, a korzystanie z nich niesie duże ryzyko.

Z jednej strony środki utrzymywane w kryptowalutach nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Z drugiej strony mogą zostać skradzione, np. w wyniku ataku hakerskiego. Tak było w przypadku jednej z największych giełd kryptowalut, BitFinex, która była okradana od 2012 roku. Przestępcy wykradli z niej blisko 70 mln. dol. 

Więcej o:
Komentarze (51)
Bitcoin jest nie do zatrzymania. Po raz kolejny kurs kryptowaluty pobił rekord
Zaloguj się
 • pomruk

  Oceniono 4 razy 4

  Cóż... mam wrażenie, ze ciekawszym był wzrost z 1 USD do 2000 USD niż wzrost z 2000 USD do 5000 USD. Pomimo tego, że pierwszy przyciągał mniej uwagi mediów ;-)

 • merkury-3

  Oceniono 17 razy 3

  Ktos niech sobie poczyta o cebulkach tulipanow w amsterdamie w 17 wieku . To jest dokladnie to samo . Dzien przed krachem za jedna cebulke mozna bylo kupic w Amsterdamie kamienice . Ludzi oblakalo ale to ich wybor potem pojda pod siedziby rzadow zeby im oddac kase bo oni nie wiedzieli

 • moscu1

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie po prostu przerzucają swój kapitał z altcoinów na bitcoina ze względu na fork. Po 25 października powinna być korekta...jak zawsze.

 • twzelnik

  Oceniono 5 razy 1

  Jak obstawiacie? Czy jak już bańka pęknie to będą protesty na kształt frankowiczów?
  Będą tłumaczyć, że "nie byliśmy świadomi"?

 • maxstirner

  Oceniono 3 razy 1

  Chiny i Rosja banują wszystko czego nie można kontrolowac (ostatnio zbanowały VPNy, chyba że zarejestrowane, co traci sens) W zasadzie to u nich norma

 • glos.wolny

  0

  No coz... pora sie przygotowac na golenie jeleni... boom & bust. Najwazniejsze, zeby wiedziec, kiedy sprzedac..
  Zeby nie bylo - nie mam pojecia kiedy to (globalne objawienie, ze cesarz jest nagi) nastapi, ale przeciez widzielismy to wszystko wczesniej... znajdujemy cos w co mozna zainwestowac, pompujemy cene, realizujemy zysk i patrzymy jak misie o malym rozumku traca dorobek zycia. Taki urok spekulacji.

 • smiki48

  Oceniono 4 razy 0

  kiedyś za parę cebulek tulipanów można było kupić całą wioskę w Holandii. Niedługo potem te same cebulki były warte grosze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX