George Soros zrobił przelew za 18 miliardów dolarów. W ten sposób przekazał prawie cały swój majątek na dobroczynność

Rafał Hirsch
Znany inwestor i filantrop George Soros przekazał większość swojego majątku swojej fundacji, która finansuje setki programów dobroczynnych na całym świecie. Dzięki zastrzykowi pieniędzy fundacja Open Society stała się drugą największą instytucją tego typu w USA.

Jak napisał Wall Street Journal powołując się na źródła w fundacji Open Society, George Soros przekazał fundacji 18 miliardów dolarów pochodzących z jego prywatnego majątku. Wartość majątku Sorosa według rankingu magazynu Forbes wynosiła dotychczas 23 miliardy dolarów. Soros przekazał więc fundacji blisko 80 procent tego, co posiadał.

Open Society Foundations w czasie swojego istnienia od 1979 roku wydała na dobroczynność łącznie 14 miliardów dolarów. Przekazana przez Sorosa suma 18 miliardów powinna więc zapewnić fundacji źródła finansowania działalności na wiele lat.

Według WSJ stanie się ona teraz drugą najbogatszą fundacją amerykańską, zaraz po fundacji Melindy i Billa Gatesów.

Fundacja Sorosa działa na wszystkich kontynentach i finansuje setki projektów i programów pomocowych. Udziela grantów organizacjom pozarządowym i wspiera pojedyncze osoby stypendiami.

W budżecie na 2017 na działalność dobroczynną przewidziano łącznie 620 milionów dolarów. Najwięcej, bo 99,5 mln USD idzie na projekty związane z rozwojem gospodarczym (zwłaszcza w Afryce i w Azji).

Struktura wydatków w 2017 roku fundacji Open Society George'a SorosaStruktura wydatków w 2017 roku fundacji Open Society George'a Sorosa źródo: Open Society Foundation

Porównywalne kwoty (ponad 80 mln USD) fundacja Sorosa przeznacza w tym roku na wspieranie demokracji (głównie Europa i USA), programy równościowe i antydyskryminacyjne (głównie Europa), ruchy i instytucje związane z obroną praw człowieka (głównie Azja i Bliski Wschód) i programy związane ze wspieraniem rządów prawa i reformą wymiaru sprawiedliwości (głównie USA).

Dodatkowo, w ciągu ostatnich dwóch lat Soros za pośrednictwem swojej fundacji przeznaczył 60 mln dolarów na pomoc uchodźcom i imigrantom.

George Soros ma 87 lat. Swój pierwszy fundusz inwestycyjny - Soros Fund Management uruchomił w 1970 roku. Działalność charytatywną rozpoczął w 1979 roku od finansowania edukacji czarnych mieszkańców RPA w czasach apartheidu. Po przekazaniu 18 mld USD swojej fundacji majątek Sorosa nadal będzie wynosić około 5 miliardów dolarów, co oznacza, że nadal będzie on bardzo bogatym człowiekiem. 

Więcej o: