Resort budownictwa chce, aby nowe mieszkania miały minimum 25 mkw. Deweloperzy protestują

Pomysł wprowadzenia limitu nie jest nowy, bo Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa poinformował o nim na początku września. Ale dopóki nowela nie wejdzie w życie, deweloperzy nie zamierzają się poddawać.

Wprowadzenie minimalnego metrażu to nie ukłon w stronę umęczonych ciasnotą lokatorów, tylko próba przeciwdziałania nieuczciwym praktykom rynkowym. 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa doszło do wniosku, że źle się dzieje, kiedy deweloperzy w blokach wielorodzinnych umieszczają lokale o powierzchni od 14 do 20 metrów kwadratowych i sprzedają jej jako "aparthotele", czyli lokale na wynajem.

Żuchowski tłumaczył, że należy rozdzielić budownictwo mieszkaniowe od usługowego, a jego zdaniem mikro mieszkania zbyt często zaliczają się do tej drugiej grupy.

Jego zdaniem wprowadzenie m.in. minimalnego metrażu jest w interesie kupujących, którym gwarantuje bezpieczeństwo prawne, jednak jego entuzjazmu nie podzielają deweloperzy. 

Polski Związek Firm Deweloperskich w swoim komentarzu przesłanym PAP stwierdził, że "nie istnieje żadne logiczne uzasadnienie dla narzucania minimalnej powierzchni lokalu w sytuacji, kiedy deweloperzy bez problemu znajdują nabywców takich lokali, a to oznacza, że ludzie są nimi zainteresowani i chcą w nich mieszkać".

Obrońcy małych metraży tłumaczą, że lokale o powierzchni niekiedy nawet kilkunastu metrów to często jedyna szansa dla młodych osób na posiadanie własnego kąta. Choć ciasnota narzuca ograniczenia, to - szczególnie w dużych miastach - zakup klitki na raty jest tańszy od wynajęcia kawalerki.

MIB na ten moment nie wrócił do tematu, a zgodnie z zapowiedziami wiceministra Żuchowskiego na dniach do podpisu szefa resortu ma trafić rozporządzenie zawierające zmiany. 

PZFD apeluje o "wykreślenie zapisu dotyczącego minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia i oddanie przyszłym kupującym decyzji o tym czy metraż mikro-apartamentu zapewnia im komfort życia".

Więcej o: