GUS podał wstępne dane o dynamice wzrostu PKB w trzecim kwartale 2017 r. Wynika z nich, że nasz PKB urósł w tym czasie o 4,7 proc. w ujęciu rocznym.
To więcej od prognoz większości analityków rynkowych. Średnia oczekiwań zakładała wzrost o 4,5 proc. Największy wzrost, o 4,9 proc., prognozował bank Goldman Sachs. Wśród polskich ekonomistów wyróżniał się mBank z oczekiwaniem 4,8 proc. wzrostu.
Odczyt za poprzedni kwartał pokazuje najszybszy wzrost od czwartego kwartału 2011 roku.
W drugim kwartale nasza gospodarka urosła o 4 proc. w ujęciu rocznym. To dane zrewidowane, bo wcześniej GUS mówił o 3,9 proc. Zresztą w górę zrewidowano odczyty PKB z aż sześciu poprzednich kwartałów.
Po danych o PKB lepszych od oczekiwań umacniał się złoty. Tuż po ich publikacji według serwisu macroNEXT za euro trzeba było płacić 4,2295 zł, a za dolara 3,6130 zł.
Dzisiejszy odczyt jest wstępny, pokazuje tylko dynamikę wzrostu i nie wiadomo jeszcze, jaka jest jego struktura. Dane o tym co złożyło się na wzrost gospodarczy w trzecim kwartale, GUS opublikuje 30 listopada. Ekonomiści mają już jednak swoje podejrzenia. Według nich, gospodarkę zaczęły wreszcie mocniej wspierać między innymi inwestycje - bo w poprzednich kwartałach wzrost zawdzięczaliśmy przede wszystkim konsumpcji. Tak pisze między innymi mBank.
Podobnie uważają eksperci PKO BP. - Spodziewamy się, że struktura wzrostu PKB dalej ewoluowała w kierunku wyższego wkładu inwestycji i niższego wkładu konsumpcji - komentują. - Szacujemy, że w trzecim kwartale 2017 r. wzrost konsumpcji prywatnej i inwestycji wyniósł 5 proc. r/r - dodają. Oczekują, że wzrost gospodarczy został nieznacznie wsparty przez wysoki popyt zagraniczny, który równoważy wzrosty importu.
Ich zdaniem dane o wzroście PKB w trzecim kwartale są neutralne dla krajowej polityki pieniężnej. - Naszym zdaniem utrzymujący się solidny wzrost gospodarczy będzie sprzyjać stopniowemu narastaniu presji cenowej. Nadal oceniamy, że przyspieszenie inflacji bazowej, szczególnie widoczne w 2018 r. oraz utrzymywanie się realnych stóp procentowych poniżej zera mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp – oceniają analitycy PKO BP. Pierwszej podwyżki stóp spodziewają się w listopadzie 2018 r.
- Gospodarka to wielki krążownik, który nie tak łatwo zawrócić, czy zmienić mu kurs. To, w którą stronę i jak szybko płynie jest w dużej mierze niezależne od decyzji polityków. Nie mogą oni go ani łatwo zahamować, ani łatwo przyspieszyć - przynajmniej nie natychmiast. Polska gospodarka ma też tę cechę, że jest silnie związana z resztą Europy. Rozwijamy się w tempie 1,5-2 pkt. proc. wyższym niż Niemcy. Kiedy gospodarka niemiecka zwalnia, zwalniamy i my. Kiedy przyspiesza i u nas dzieje się lepiej - mówi we wtorkowym wywiadzie dla naszego serwisu Next.gazeta.pl Maciej Bukowski, ekonomista, prezes Instytutu WiseEuropa.
Według wtorkowych danych PKB w Niemczech w trzecim kwartale podskoczyło o 2,8 proc. licząc rok do roku.
Na cały 2017 rok analitycy zgodnie przewidują w tym roku wzrost o ponad 4 proc. W ostatnich dniach swoje prognozy przedstawiły Komisja Europejska i NBP. Obie instytucje wróżą nam 4,2 proc. wzrostu PKB.