"Minął czas, gdy Polska Wschodnia była zaniedbywana", Tomaszów Lubelski będzie miał obwodnicę

W piątek, w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę w tej sprawie. Prawie 10-kilometrowy odcinek, to też fragment przyszłej drogi ekspresowej S17, która będzie odnogą Via Carpatia, międzynarodowej trasy mającej połączyć Litwę, Polskę, Słowację, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Wykonawcą inwestycji będzie firma Mota-Engil Central Europe, a jej wartość to 193,5 mln zł. Przy czym całkowity koszt, włączając w to także m. in. wykup gruntów czy prace archeologiczne, to prawie 292 mln zł. Nową trasą kierowcy będą mogli pojechać na wiosnę 2021 roku.

- Minął czas, gdy Polska Wschodnia była zaniedbywana - regiony Polski Wschodniej zasługują na zrównoważony rozwój. Droga ekspresowa S17, stanowiąc odnogę Via Carpatia, jest jej ważnym elementem. Na odcinku Warszawa – Lublin S17 jest w budowie, a na fragment od Lublina do granicy mamy zapewnione finansowanie - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Mapa obwodnicy Tomaszowa LubelskiegoMapa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego GDDKiA

- Obwodnica będzie jednojezdniowa, a w obrębie obu węzłów dwujezdniowa. Nad doliną rzeki Sołokiji droga pobiegnie estakadą, zbudowane zostaną również drogi dojazdowe o łącznej długości 13,8 km przeznaczone do obsługi ruchu lokalnego – czytamy w komunikacie GDDKiA.

S17 to droga ekspresowa biegnąca z Warszawy przez Lublin i Zamość, do granicy z Ukrainą. Ma być odnogą planowanej międzynarodowej trasy Via Carpatia łączącej Litwę, Polskę, Słowację, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

To ważna trasa tranzytowa, spory ruch generują na niej samochody ciężarowe, jadące w kierunku południowej granicy, a obecnie w dużej części ten ruch odbywa się jednopasmówkami. Cała Via Carpatia na terenie naszego kraju to koszt około 30 mld zł. 

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (60)
To już pewne. Tomaszów Lubelski będzie miał obwodnicę
Zaloguj się
 • przypadki-pilota-pirxa

  Oceniono 8 razy 8

  Bułgarski eksport do Estonii będzie miał szansę na rozwój.

 • wicipinski

  Oceniono 4 razy 4

  "Aglomeracja" Tomaszów Lubelski (z całym szacunkiem) będzie miał obwodnicę. Natomiast Płock, gdzie po drogach przewala się miliony ton benzyny, oleju napędowego i innych produktów ropopochodnych nie może się doczekać ani obwodnicy, ani przybliżenia drogi S10. Płock ma 120 tyś., Tomaszów 20, W Tomaszowie praktycznie nie ma przemysłu, a w Płocku największa rafineria w Europie. Niech mi ktoś wskaże sens działań GDDKiA.

 • g2cos7alfa

  Oceniono 2 razy 2

  A nie można po prostu w tytule napisać "Tomaszów Lubelski będzie miał obwodnicę"?
  Czy to takie trudne? Nie uczyli w gimnazjum?

 • palo_ma1

  Oceniono 2 razy 2

  "Zrównoważony rozwój"... ...elektoratu PiS.

 • filut69

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko po co ? Wystarczy sprawdzić natężenie ruchu żeby się przekonać ,że to bez sensu.

 • homer101

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe , dlaczego nie Starogard Gdański , który został zdjęty z listy i to rękoma swoich posłów , którzy teraz udają , że wszystko jest OK , a my nie mamy się co martwić. Jak to obserwowałem , to w pierwotnej wersji Tomaszowa L nie było nawet na "rezerwowej liście"

 • dobrylos

  Oceniono 1 raz 1

  Przypomne tylko ze Obwodnicę wokół Tarnowa (wschodnia Polska) swoimi decyzjami budowała Platforma.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 1 raz 1

  Będą piękne, szerokie drogi na wypiżdziejewach, gdzie samochód jedzie raz na godzinę a w cywilizowanej i zurbanizowanej zachodniej części kraju ludzie będą się zabijali na wąskich drogach pełnych dziur i kolein, brawo wy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX