CD Projekt w szponach spekulantów. W kilka minut akcje spadły o 14 procent. Na czym polega problem?

Rafał Hirsch
Producent gier o Wiedźminie - spółka CD Projekt zarabia mniej niż oczekiwano. Po publikacji raportu finansowego akcje spółki spadły w kilka minut o 14 procent. Ale potem bardzo szybko zaczęły odrabiać straty.

CD Projekt to jedna z największych gwiazd na warszawskiej giełdzie. Na akcjach tej spółki w 2016 roku można było zarobić 136 procent, a od początku tego roku do początków listopada kolejne 145 procent.

Ale w tej świetnie działającej maszynie ostatnio coś się zaczyna psuć. Od szczytu notowań z 9 listopada do dzisiejszego poranka akcje CD Projekt spadły łącznie o 25 procent. To najgłębszy spadek notowań spółki od dwóch lat.

W środę informacja o tym, że wyniki spółki w ostatnim kwartale były nieco słabsze od oczekiwań wywołały wodospad zleceń sprzedaży i przecenę akcji aż o 14 procent w ciągu paru minut na początku sesji. Z kolei w ciągu kolejnych kilkudziesięciu minut kurs odbił w górę o 11 procent.

Notowania akcji CD Projekt po publikacji wyników finansowychNotowania akcji CD Projekt po publikacji wyników finansowych wykres: investing.com

CD Projekt w trzecim kwartale zarobił 35,7 mln złotych. To tylko o 2,5 procent mniej niż rok temu i nieco mniej od oczekiwań na rynku. Średnia z oczekiwań analityków branżowych wyliczona przez PAP wynosiła 41,9 mln PLN.

Gorzej wyglądają przychody spółki, które spadły rok do roku o blisko 16 procent i były o prawie 18 procent poniżej oczekiwań.

Wyniki CD Projekt za trzeci kwartał 2017. Przychody i zysk są mniejsze niż rok wcześniej.Wyniki CD Projekt za trzeci kwartał 2017. Przychody i zysk są mniejsze niż rok wcześniej. źródło: CD Projekt

Nawet jednak uwzględniając słabe wyniki finansowe, skala przeceny na giełdzie zaskakuje. Wygląda to tak, jakby część inwestorów była gotowa sprzedawać akcje spółki pod byle pretekstem.

Być może inwestorom coraz trudniej wierzyć w to, że akcje CD Projekt mogą dalej szybko drożeć po tym jak w ciągu dwóch lat ich cena skoczyła z 20 złotych w okolice 120 złotych. Być może też inwestorzy ciągle obawiają się o losy kolejnego produktu CD Projekt: gry Cyberpunk 2077.

W ostatnich tygodniach w sieci pojawiły się pogłoski o tym, że produkcja gry może się opóźnić, co oznaczałoby, że także inwestorzy będą musieli dłużej poczekać na zyski. Zarząd spółki zapewnia, że wszystko jest w porządku, ale jak widać jednak podejście rynku do CD Projektu nieco się zmienia. Ogromny sukces Wiedźmina przestaje wystarczać do tego, aby wycenę spółki dalej pchać w górę.

Wartość rynkowa CD Projekt we wtorek na zamknięciu notowań  wynosiła 10,8 mld złotych.

ZOBACZ TEŻ: CD Projekt uspokaja graczy. "Cyberpunk 2077, jak Wiedźmin 3. Dostaniecie to, za co zapłaciliście. Bez haczyków"

Więcej o: