W czym pomogły pieniądze z 500 plus? Są wyniki nowych badań

Beneficjenci 500 plus, badani przez GUS, wydali w 2016 r. o prawie 90 proc. więcej pieniędzy na urządzenia domowe niż w 2015 r., gdy programu jeszcze nie było. Wydatki na remonty i zakupy mieszkań wzrosły o ponad 84 proc., a na zakup środków transportu o blisko 62 proc.

Najważniejsze wnioski z analizy prof. Marka Kośnego z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przedstawił "Dziennik Gazeta Prawna". Czym to badanie różni się od innych podobnych? Otóż tym razem analizowane nie były odpowiedzi ankietowe beneficjentów programu, ale bardziej miarodajne wyniki reprezentacyjnego badania budżetów gospodarstw domowych przeprowadzanego przez cały rok przez Główny Urząd Statystyczny. Porównano wydatki gospodarstw domowych pobierających świadczenie 500 plus w 2016 r. (1 kwietnia ub. r. uruchomiono program 500 plus) i w 2015 r.

Choć trudno w 100 proc. utożsamiać wzrosty wydatków w poszczególnych dziedzinach wyłącznie z „efektem 500 plus”, to rezultaty i tak są bardzo interesujące.

Okazało się, że w 2016 r. w rodzinach otrzymujących 500 plus mieliśmy „boom” wymiany sprzętów i malowania ścian. Aż o 89 proc., w porównaniu z 2015 r., wzrosły u nich wydatki na urządzenia gospodarstwa domowego. Dla porównania - w całej grupie badanych, bez wyróżniania beneficjentów programu 500 plus - wydatki w tej dziedzinie wzrosły o ok. 6 proc.

Aż o 84 proc. wzrosły wydatki na zakup i remont nowych domów i mieszkań (choć na ten wynik może rzutować mała liczba obserwacji), o 30 proc. na bieżące remonty. Mocno w górę w grupie „500 plus”, znacznie bardziej niż wśród wszystkich badanych, wzrosły też wydatki np. na zakup samochodów (i innych środków transportu), na turystykę zorganizowaną, odzież, obuwie czy rekreację. W 2016 r. ponad 13 proc. więcej środków niż rok wcześniej beneficjenci 500 plus przeznaczyli na spłatę zobowiązań czy budowę oszczędności - w całej badanej grupie był tu rok do roku spadek o 5 proc.). Rodzice pobierający 500 plus wypłacają dzieciom też o 20 proc. więcej kieszonkowego.

W badaniu można znaleźć jednak także kilka danych, które mogłyby przeciwnikom 500 plus posłużyć jako całkiem zręczny oręż. Wydatki beneficjentów programu na napoje alkohole wzrosły o 19 proc. - wobec 6,4 proc. dla wszystkich badanych. Wydatki na wyroby tytoniowe w grupie „500 plus” poszły z kolei w górę o 4 proc. wobec spadku o 0,5 proc. wśród wszystkich. Ponadto, o ile ogółem wszyscy badani na książki, czasopisma czy artykuły biurowe wydali w 2016 r. o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej, o tyle beneficjenci 500 plus o 12,7 proc. mniej.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (366)
W czym pomogły pieniądze z 500 plus? Są wyniki nowych badań
Zaloguj się
 • jozinzpolski

  Oceniono 76 razy 52

  Czyli wynika z tego, że bidny polski podatnik wspiera przemysł chiński (ubrania, buty), niemiecki (samochody) oraz ogólnie tzw "zachód" (turystyka zorganizowana).

 • oyayebye

  Oceniono 19 razy 15

  Wczoraj, w aptece widziałem jak starsza kobieta dowiadywała się ile będzie kosztowała recepta. Odpowiedz , 150 zeta. Schowała receptę do torebki i wyszła. Pie...ny kraj.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 19 razy 13

  "o ile ogółem wszyscy badani na książki, czasopisma czy artykuły biurowe wydali w 2016 r. o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej, o tyle beneficjenci 500 plus o 12,7 proc. mniej."

  Po pijaku ciężko czytać, bo się te, no, literki przewracają. Poza tym czytanie jest dla wykształciuchów - prawdziwego mężczyznę po czytaniu boli głowa...

  Zresztą, dzięki 500+ na polskich stołach regularnie gości "Pan Tadeusz" czy "Szopen" hłe hłe hłe

 • kacper pawlowski

  Oceniono 19 razy 13

  Ta morawiecka s u k a twierdzi że 500+ pobudziło gospodarke bo ludzie zaczeli wydawać te dodatkowe środki. Ale zaraz. Chwileczke. To 500zł miało być na dzieci ? Jaki jest wzrost wydatków na pieluchy, odzież dziecięcą, kaszki, kolonie? Zerowy bo starzy wzíeli wszystko dla siebie. Nowy telewizor, auto to faktycznie potrzebne dla dzieci.

 • 13sw

  Oceniono 24 razy 12

  Chińscy producenci elektroniki i niemieccy eksporterzy starych aut dziękują PiS! A za parę lat, jak zadłużenie z tego tytułu rzuci Polskę na kolana, to podziękują PiS-owi jeszcze finansiści oraz politycy rosyjscy!

 • Iwona Olechowska

  Oceniono 10 razy 10

  Kur... mac to mnie nie stać chociaż pracuje na nowy telewizor czy auto a jakieś patologiczne rodzinki, którym się pracować nie chce z moich podatków kupują sprzęt rtv itp. A gdzie wzrost dzietnosci o którym tak krzyczała pieprzona Rafalska. Wrrr 😡

 • anka.pano

  Oceniono 11 razy 9

  Widzę to na własnych oczach. Sąsiedzi którzy mają 3 dzieci przestali wynosić śmieci w darmowych siatkach z pobliskiego marketu (nawet ja tak robię, bo to oszczędność na workach i mniej worków idzie do środowiska). Teraz, od pewnego czasu, stać ich nie tylko na markowe worki na śmieci ale i lepsze zakupy. Zmienili grata na nowszego grata w garażu. Wymienili telewizor w zeszłym roku. Kupili nowe rowery, jeden z dzieciaków kupił sobie drona z Biedronki, choć rodzina do bogatych nie należy. Zaczęli jeździć na coroczne wakacje nad polskie morze (tego nie zazdroszczę). Ostatnio widziałam kolejne kartony i dostawę - wymienili lodówkę na lepszą.
  Żyje im się coraz lepiej choć żona żyje z zasiłków a mąż nie pracuje w legalny sposób, dorabia na czarno.
  Oczywiście nie wtrącam się, nie donoszę, nie zazdroszczę. Nie ma obowiązku pracy, niech się byczą. Opisuję sprawę anonimowo bo nie rozumiem jednego - dlaczego PIS zabiera innym (podwyższa składki dla najlepiej zarabiających itd.) i z naszych podatków rozdaje pieniądze darmozjadom którzy nic nie robią dla gospodarki tylko wystawiają swoje brudne łapska?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX