W czym pomogły pieniądze z 500 plus? Są wyniki nowych badań

Beneficjenci 500 plus, badani przez GUS, wydali w 2016 r. o prawie 90 proc. więcej pieniędzy na urządzenia domowe niż w 2015 r., gdy programu jeszcze nie było. Wydatki na remonty i zakupy mieszkań wzrosły o ponad 84 proc., a na zakup środków transportu o blisko 62 proc.

Najważniejsze wnioski z analizy prof. Marka Kośnego z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przedstawił "Dziennik Gazeta Prawna". Czym to badanie różni się od innych podobnych? Otóż tym razem analizowane nie były odpowiedzi ankietowe beneficjentów programu, ale bardziej miarodajne wyniki reprezentacyjnego badania budżetów gospodarstw domowych przeprowadzanego przez cały rok przez Główny Urząd Statystyczny. Porównano wydatki gospodarstw domowych pobierających świadczenie 500 plus w 2016 r. (1 kwietnia ub. r. uruchomiono program 500 plus) i w 2015 r.

Choć trudno w 100 proc. utożsamiać wzrosty wydatków w poszczególnych dziedzinach wyłącznie z „efektem 500 plus”, to rezultaty i tak są bardzo interesujące.

Okazało się, że w 2016 r. w rodzinach otrzymujących 500 plus mieliśmy „boom” wymiany sprzętów i malowania ścian. Aż o 89 proc., w porównaniu z 2015 r., wzrosły u nich wydatki na urządzenia gospodarstwa domowego. Dla porównania - w całej grupie badanych, bez wyróżniania beneficjentów programu 500 plus - wydatki w tej dziedzinie wzrosły o ok. 6 proc.

Aż o 84 proc. wzrosły wydatki na zakup i remont nowych domów i mieszkań (choć na ten wynik może rzutować mała liczba obserwacji), o 30 proc. na bieżące remonty. Mocno w górę w grupie „500 plus”, znacznie bardziej niż wśród wszystkich badanych, wzrosły też wydatki np. na zakup samochodów (i innych środków transportu), na turystykę zorganizowaną, odzież, obuwie czy rekreację. W 2016 r. ponad 13 proc. więcej środków niż rok wcześniej beneficjenci 500 plus przeznaczyli na spłatę zobowiązań czy budowę oszczędności - w całej badanej grupie był tu rok do roku spadek o 5 proc.). Rodzice pobierający 500 plus wypłacają dzieciom też o 20 proc. więcej kieszonkowego.

W badaniu można znaleźć jednak także kilka danych, które mogłyby przeciwnikom 500 plus posłużyć jako całkiem zręczny oręż. Wydatki beneficjentów programu na napoje alkohole wzrosły o 19 proc. - wobec 6,4 proc. dla wszystkich badanych. Wydatki na wyroby tytoniowe w grupie „500 plus” poszły z kolei w górę o 4 proc. wobec spadku o 0,5 proc. wśród wszystkich. Ponadto, o ile ogółem wszyscy badani na książki, czasopisma czy artykuły biurowe wydali w 2016 r. o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej, o tyle beneficjenci 500 plus o 12,7 proc. mniej.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: