Bitcoin łamie kolejne psychologiczne granice. 20 tys. dol. jeszcze w tym roku
We wtorek popołudniu kryptowaluta osiągnęła kolejny rekord wszech czasów, wspinając się na poziom powyżej 17,6 tys. dol. Stało się to dwa dni po tym, jak bitcoin trafił na amerykańską giełdę. W niedzielę Cboe Global Markets w Chicago wprowadziła transakcje terminowe na kryptowalutę. Zgodnie z planami, 17 grudnia Grupa CME rozpocznie handel bitcoinowymi kontraktami terminowymi.
. źródło: stooq.pl
- Zmierzamy w kierunku bitcoina jako systemu płatności – podkreśla Trevor Koverko, prezes platformy tokenów Polymath. Jego zdaniem, obecnie bitcoin wykorzystywany jest jako zasób spekulacyjny, jednak użyteczność tego narzędzia zdecydowanie rośnie wraz z jego ceną.
Analiza techniczna, przeprowadzona przez Reutersa, pokazuje zwyżkę kursu bitcoina. Kryptowaluta z łatwością wzrośnie powyżej psychologicznie ważnego poziomu 20 000 dolarów – wynika z analizy.
- To niezwykłe, że w listopadzie 10 tys. dol. wydawało się psychologicznym celem na koniec roku – zwraca uwagę Lukman Otunuga, analityk w FXTM. - Przy obecnym trendzie nie może być zaskoczeniem, jeśli bitcoin zakończy 2017 r. na poziomie 20 tys. dolarów – uważa.
Polacy, uważajcie na kryptowaluty
Podczas gdy inwestorzy nadal mocno są podzieleni w zakresie użyteczności, wartości i bezpieczeństwa kryptowalut, Narodowy Bank Polski wraz Komisją Nadzoru Finansowego ruszają z dużą kampanią informacyjną, która ma przed nimi Polaków przestrzec.
Obie instytucje już w lipcu wydały komunikat w tej sprawie, teraz jednak, po fali wzrostów bitcoina, uruchomiły specjalną stronę internetową uwazajnakryptowaluty.pl. Znajdziemy na niej informacje na temat tego, czym są kryptowaluty, jakie jest realne ryzyko związane z inwestowaniem w te instrumenty, możliwości utraty środków w razie cyberataku, uczestnictwa w piramidzie finansowej czy mniej oczywistych niebezpieczeństwach, na przykład udziału w praniu brudnych pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu.
Przedstawiciele NBP i KNF podkreślają, że chcą uniknąć sytuacji związanej z Amber Gold, w przypadku którego ryzyka nie były wystarczająco nagłośnione, stąd dziś wiele osób ma o to pretensję do rządu czy nadzoru finansowego.
***
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
-
Dzienna liczba szczepień w Polsce. Według stanu na 10:30 w Małopolsce zaszczepiono jedną osobę
-
Adam Niedzielski o obostrzeniach: Podejmiemy decyzje z korzyścią dla gospodarki. "Potrzebujemy ludzi zdrowych"
-
Polska szczepionkowym "średniakiem" w UE. Rząd: moglibyśmy szczepić 250 proc. szybciej [WYKRES DNIA]
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
- Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
- Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Fundusz Kompensacyjny ma zacząć działać w maju. Kto z niego skorzysta?
- PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku? Najważniejsze daty
- USA. Lidl i Aldi oferują premie dla zaszczepionych pracowników. "Kto się nie dostosuje, ten wylatuje"
- Kursy walut 26.01. Złoty wyjątkowo stabilny, funt ciągle powyżej 5,10 zł [Kurs dolara, funta, euro, franka]