Mocne przyspieszenie z nowymi drogami. Do końca roku ma być oddanych jeszcze ponad 100 km

Jeszcze w grudniu kierowcy w Polsce dostaną 108,7 km nowych odcinków dróg. Ale wszystko wskazuje na to, że do wykonania całego planu na 2017 rok trochę zabraknie.

Jak wynika z przesłanej nam przez rzecznika GDDKiA informacji, w tym roku jak na razie oddano do użytku 246,6 km nowych tras.

Najwięcej na S7 (odcinki: Ostróda – Rychnowo, Rychnowo – Olsztynek, Nidzica – Napierki, Kraków Przewóz – Nowa Huta, Radom – granica województwa, Jędrzejów – granica woj. świętokrzyskiego – razem 88,4 km), a także na S3 (II jezdnia obwodnicy Gorzowa Wlkp. i S3 Sulechów - węzeł Zielona Góra Północ – łącznie 25 km), S5 (Mielno – Gniezno oraz węzeł Korzeńsko – węzeł Krościna – razem 33,2 km), S11 (obwodnice Ostrowa Wlkp. i Jarocina – 25,9 km), S19 (Sokołów Małopolski Północ – Stobierna oraz węzeł Świlcza – węzeł Rzeszów Południe, gdzie prace są zakończone, ale odcinek jeszcze nie funkcjonuje – łącznie 18,8 km), poza tym obwodnice: Wielunia, Inowrocławia, Kościerzyny i Nysy (razem 55,3 km).

GDDKiA podaje też, że do końca roku planowanych do oddania jest 108,7 km odcinków dróg. To wyraźne przyspieszenie, bo niemal połowa tego, co udało się oddać do tej pory. Odcinki, które mamy jeszcze dostać to:

- Na S5: węzeł Krościna - węzeł Trzebnica (13,8 km) i węzeł Trzebnica – węzeł Widawa (19,3 km). Po ich oddaniu będzie można wyjechać z drogą ekspresową z Wrocławia w stronę Poznania.

- Na S7: Ostróda płn. – Ostróda płd. (17,7 km). W tym przypadku może jeszcze wystąpić opóźnienie, bo w październiku generalny wykonawca, firma Budimex, wypowiedział umowę podwykonawcy, firmie Vistal Gdynia (która ma problemy finansowe i jest w postępowaniu sanacyjnym).

- Na S8: odcinek granica woj. Mazowieckiego – Zambrów (14,9 km), Mężenin – Jeżewo (14,3 km) oraz dwa wyczekiwane odcinki będące częścią trasy wylotowej z Warszawy na Białystok Marki – Kobyłka (8,1 km) i Kobyłka – Radzymin (7,2 km).

- Na S51 Olsztyn Południe – Olsztynek (13,3 km).

Całego planu na 2017 nie uda się wykonać

Jeśli uda się te zapowiedzi zrealizować, to GDDKiA zbliży się do wykonania całości planu na ten rok. Zbliży, bo wygląda na to, że nie uda się oddać wszystkich odcinków, tak, jak planowano na początku stycznia. Wtedy GDDKiA planowała oddać łącznie prawie 400 km dróg – zabraknie więc około 40 km. O które dokładnie fragmenty chodzi?  

Pierwotnie jeszcze w tym roku miał być oddany odcinek S5 Poznań węzeł Głuchowo – Wronczyn (prawie 15,9 km). GDDKiA uznała jednak roszczenia wykonawcy i zgodziła się przedłużyć termin do połowy maja przyszłego roku. Powód to „ujawnienie podczas robót budowlanych nowych stanowisk archeologicznych, które wymagały przeprowadzenia stosownych badań wykopaliskowych oraz konieczność wielokrotnego usuwania zniszczeń spowodowanych nawałnicami, które występowały w okresie letnim.”

Nie dostaniemy też w tym roku odcinka S7 Chęciny – Jędrzejów (ponad 21 km). Możliwe, że zostanie oddany nawet dopiero w połowie przyszłego roku. Odcinek wizytował w sierpniu minister infrastruktury, który ganił wykonawcę za opóźnienia. Ten – firma Sallini Polska – twierdził, że opóźnienie nie wynika z jego winy (argumentował je m.in. niesprzyjającą pogodą) i zgłosił w tej sprawie roszczenia do GDDKiA.

Opóźniona także jest budowa obwodnicy Skawiny – chodzi o nieco ponad dwukilometrowy odcinek od ulicy Energetyków do włączenia do DK44.

Obecnie, jak podaje GDDKiA, mamy 3327,4 km dróg szybkiego ruchu ( w tym 1627,3 km autostrad). W realizacji jest 1257 km, a w postępowaniach przetargowych 54 odcinki o łącznej długości 746,3 km.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: