Kolejka na Kasprowy Wierch wjeżdża na giełdę. Kto może kupić akcje?

Wkrótce każdy będzie mógł kupić akcje Polskich Kolei Linowych. Akcjonariusze spółki, która jest właścicielem m.in. kolejki na Kasprowy Wierch, podjęła bowiem decyzję o wejściu na giełdę w Warszawie.

Aby firma mogła być na niej notowana jej nadzwyczajne walne zgromadzenie zadecydowało dziś o dematerializacji akcji i ubieganiu się o dopuszczenie i wprowadzenie ich do obrotu.

Podczas oferty publicznej PKL każdy dorosły Polak będzie miał okazję nabyć akcje spółki, stać się jej akcjonariuszem i współdecydować o jej przyszłości

komentuje Zbigniew Rekusz, partner w Mid Europa Partners, funduszu inwestycyjnym, który poprzez spółkę zależną, jest większościowym akcjonariuszem PKL.

Pakiet akcji przewidziano też dla pracowników spółki. Ich ilość przeznaczona dla każdego zainteresowanego będzie zależeć od stażu pracy w Grupie PKL.

Obecnie akcjonariuszami Polskich Kolei Linowych są cztery tatrzańskie gminy (Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko) oraz, poprzez spółkę zależną Altura, fundusz Mid Europa Partners, który jest większościowym udziałowcem PKL. Zgodnie z postanowieniami Statutu, gminy tatrzańskie, lub podmiot przez nie wskazany, także będą miały prawo do objęcia gwarantowanej dla nich puli akcji.

Spółka obsługuje Kasprowym Wierch, Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką, Mosorny Groń, Palenicę, Górę Parkową i Górę Żar. 

Rekordowy rok w górach

Jak wynika z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego, tylko w lipcu i sierpniu w Polskie Tatry wybrało się 1 mln 640 tys. osób. Tym samym pobity został zeszłoroczny rekord.  Od stycznia br. do Tatrzańskiego Parku Narodowego weszło już ponad 2 mln 870 tys. turystów. To więcej niż w 2016 r. o ponad 120 tys. osób, i o ok. 380 tys. osób więcej niż w 2015 r. o tej porze.

Tatrzański Park Narodowy liczbę wejść w góry szacuje m.in. na podstawie sprzedaży biletów. Tych np. w całym 2016 r. sprzedano ponad 2,5 mln. 

"Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu". Magiczna wioska w górach pełna weekendowych atrakcji [TRIP WE DWOJE]

Więcej o: