Islamskie produkty finansowe są zgodne z szariatem i opierają się na zasadach podziału ryzyka i zysków. Szariat zakazuje zarabiania na lichwie, czyli pożyczaniu na wysoki procent, ponadto zakazuje oferowania dóbr i usług niezgodnych z podstawowymi wartościami islamu – chodzi m.in. o alkohol, wieprzowinę, pornografię czy hazard.
W opinii ekspertów, globalny kryzys finansowy skłonił rządy i firmy do zróżnicowania opcji finansowania. Islamskie produkty finansowe postrzegane są jako bardziej stabilne niż produkty konwencjonalne. Doceniają je inwestorzy przywiązujący dużą uwagę do etycznego aspektu biznesu.
- Kryzys był wynikiem nadmiaru spekulacji, która jest szkodliwa. Bankowość islamska uniknęła takich pułapek - zwraca uwagę Ahmad Fuzi Abdul Razak, sekretarz generalny Światowego Islamskiego Forum Ekonomicznego.
Z danych Dealogic wynika, że emisja obligacji islamskich przez kraje niemuzułmańskie wzrośnie w 2017 roku do najwyższego poziomu od trzech lat. Wartość sukuk, czyli islamskich certyfikatów inwestycyjnych, emitowanych poza Bliskim Wschodem i Azją Południowo-Wschodnią przez kraje niemuzułmańskie, osiągnęła 2,25 miliarda dolarów w ciągu 11 miesięcy 2017 roku. W analogicznym okresie 2016 roku było to 2 mld dol., a w 2015 roku - 1 miliard dolarów.
W ten sposób bankowość islamska wychodzi z niszy i staje się coraz bardziej znaczącym źródłem finansowania dla reszty świata. Jednym z pierwszych niemuzułmańskich krajów, które wyemitowały sukuk, był Singapur. Pierwszym krajem Zachodu, który wyemitował islamskie obligacje, była Wielka Brytania w 2014 roku.
Operacja skończyła się wielkim sukcesem, zamówienia za 2,3 mld funtów (3,9 mld dol.) były 10-krotnie większe od oferty. W ostatnich latach kraje afrykańskie, na przykład RPA, Nigeria i Wybrzeże Kości Słoniowej wprowadziły zmiany w przepisach, które ułatwiają emisje islamskich obligacji.
Na podobny krok decydowały się firmy: Goldman Sachs i GE Capital czy chińskie Country Garden oraz Beijing Enterprises Water Group, które emisję przeprowadziły za pośrednictwem malezyjskich spółek zależnych.
***