Absolutnie imponująca lista rzeczy, które w Polsce zbudowano za pieniądze z Brukseli w latach 2007-13

Rafał Hirsch
Grudzień to zwykle okres bilansu kończącego się roku. Tym razem jednak dostaliśmy od rządu podsumowanie większe, bo dotyczące aż sześciu lat. Ministerstwo Rozwoju podsumowało część wydatków finansowanych z funduszy unijnych za lata 2007-2013.

Długa, piękna lista

O tym, że Polska dostaje pieniądze z Unii Europejskiej, wszyscy wiedzą. Fakt, że kwoty, które otrzymujemy są znacznie większe od składek, które płacimy w drugą stronę, też jest powszechnie znany. Mimo to zestawienie Ministerstwa Rozwoju robi duże wrażenie. Pierwszy raz dostaliśmy bowiem zestawione obok siebie to, co za te pieniądze w ciągu kilku lat w Polsce powstało.

Lista inwestycji sfinansowanych środkami unijnymi z programu Infrastruktura i Środowisko w latach 2007-2013Lista inwestycji sfinansowanych środkami unijnymi z programu Infrastruktura i Środowisko w latach 2007-2013 źródło: Ministerstwo Rozwoju

To mniej niż połowa całej kasy z Unii

A najlepsze w tej długiej liście jest to, że dotyczy ona tylko jednego Programu Operacyjnego. Cała kasa unijna, która do nas płynie jest podzielona na szereg programów operacyjnych. Niektóre są zarządzane centralnie, a do tego są programy regionalne dla poszczególnych województw.

Publikacja Ministerstwa Rozwoju dotyczy tylko programu Infrastruktura i Środowisko. Chodzi o ponad 28 miliardów euro. To mniej niż połowa całości środków, jakie otrzymaliśmy z Brukseli. A program Infrastruktura i Środowisko podsumowano akurat teraz nie dlatego, że kończy się rok, tylko dlatego, że właśnie nastąpiło ostateczne rozliczenie tego programu.

Teraz mamy do wydania jeszcze więcej

W latach 2007-13 Polska otrzymała z Unii łącznie 67,9 mld euro. Polski wkład własny we wszystkie finansowane z Unii inwestycje wynosił 18,3 mld euro, w tym niecałe 6 mld euro z budżetu państwa. Reszta z budżetów samorządowych i środków prywatnych firm.

Na lata 2014-20 Polska dostała jeszcze więcej pieniędzy: aż 82,5 mld euro. To 346 mld złotych przeliczając po obecnym kursie euro. Do końca listopada wszyscy, którzy mogą ubiegać się o unijne dofinansowanie, zgłosili się już po 270 mld złotych. Spora część wniosków czeka na rozstrzygnięcie. Te umowy, które już podpisano, dotyczą 151 mld złotych. Z tego na razie faktycznie wydano 33,8 mld złotych, czyli 9,8 procent całości środków.

Więcej o: