Litwa wprowadza program na wzór polskiego 500 plus. Minister Rafalska się cieszy, ale jest jedna, istotna różnica

Na Litwie właśnie wszedł w życie program wsparcia socjalnego przyznawanego na dziecko. Nasi sąsiedzi mieli się wzorować na pomysłach polskiego rządu, wprowadzili do nich jednak pewną poprawkę.

Litwa naśladuje Polskę

Litewscy posłowie przegłosowali ustawę wprowadzającą program w grudniu w zasadzie jednogłośnie (80 do jednego, przy 15 nieobecnych). Weszła w życie od stycznia tego roku. Miała być ona wzorowana na polskim 500 plus. Ta wiadomość bardzo ucieszyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Elżbieta Rafalska pogratulowała Litwinom decyzji.

Litewski "500 plus" - mniej pieniędzy, za to na każde dziecko

Litewski program nie jest jednak kalką polskiego. Podstawowa stawka miesięcznego wsparcia to u nich 30 euro, równowartość około 125 złotych. A więc znacznie mniej, niż w Polsce. Za to pieniądze będą przyznawane na każde dziecko do 18. roku życia (lub do 21., jeśli dziecko się uczy) – bez względu na poziom dochodów rodziców.

Rodziny, które mają przynajmniej troje dzieci, a także te o niskich dochodach (do 183 euro na osobę w rodzinie), dostaną wyższe wsparcie – w wysokości 58,5 euro na dziecko do drugiego roku życia i 45,2 euro na starsze. To odpowiednio około 244 i 188 zł – czyli w dalszym ciągu wyraźnie mniej niż w Polsce.

Litwini różnią się z nami w pewnych kwestiach, za to uzasadnienie wprowadzenia takiego programu jest bardzo podobne. Rząd traktuje go jako swego rodzaju inwestycję. – To mógłby być jakiś czynnik – nie mówię, że główny – do osiągnięcia przełomu w kwestiach demograficznych – mówił premier Litwy Saulius Skvernelis w dniu przyjęcia ustawy. Zapowiedział też, że celem jest zwiększenie tego wsparcia do przynajmniej 100 euro na dziecko.

Program Rodzina 500 plus w Polsce wszedł w życie w kwietniu 2016 roku. Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, a w przypadku rodziny o dochodach do 800 zł na osobę (a jeśli jest w niej dziecko niepełnosprawne do 1200 zł) także na pierwsze. Według szacunków rządu w 2017 roku miał kosztować ponad 24 mld zł. W tym ma to być 25 mld zł.

Czytaj też: Minister Rafalska uważa 'premię za urodzenie dwójki dzieci w 30 miesięcy' za godną rozważenia

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (244)
Litwa wprowadza program na wzór polskiego 500 plus. Minister Rafalska się cieszy, ale jest jedna, istotna różnica
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 7 razy 7

  Problem 500+ nie polega wyłącznie na tym, że państwo rozdaje pieniądze, a nawet nie jest to główny problem. Po pierwsze wiele biedniejszych rodzin decyduje się na bezrobocie rodziców lub pracę na czarno, a przynajmniej matki, aby mieć uprawnienia do pobierania świadczenia również na pierwsze dziecko. Po drugie świadczenie to wypłacane jest tylko do 18 roku życia. Zatem w przypadku dziecka kształcącego się w okresie największych wydatków rodziny będą miały z tego tytuły znacznie mniejszy dochód i w biedniejszych rodzinach nie będzie się kształcić dzieci, a to kolejny powód do zwiększenia patologi i rozwarstwienia społeczeństwa. Znacznie lepiej działają rozwiązania w krajach Europy Zachodniej - niższe świadczenia ale na wszystkie dzieci i do ukończenia ich edukacji.

 • czechy11

  Oceniono 7 razy 5

  To raczej Litwini pożyczyli program od Niemców. Pieniądze na każde dziecko w dodatku w granicach na jaki stać budżet (Litwa ma nadwyżkę w budżecie państwa w przeciwieństwie do PRL PiS)

 • czechy11

  Oceniono 7 razy 5

  Sukcesy:
  Niemcy: Siemens Volkswagen itd
  Francja Citroen Airbus
  Szwecja Ikea
  PRL PiS program rozdawnictwa 500+ i sypiąca się w przyspieszonym tempie służba zdrowia, samoloty wiązane na sznurek oraz milion slajdów w ramach bajeru towarzysza Morawieckiego

 • e50604

  Oceniono 4 razy 4

  Coś pięknego. Homo sovieticus wiecznie żywy :)
  Najsampierw nakraść 50% zarobków obywatela, a potem łaskawie oddać mu trochę.
  I to działa :)

 • verona21

  Oceniono 6 razy 4

  "Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko..." nie jest to prawdą ponieważ warunkiem jest, to że pierwsze dziecko ma poniżej 18 lat, jeśli ma więcej wówczas 500+ nie przysługuje bo drugie dziecko jest traktowane jako pierwsze.
  Mam troje dzieci w tym dwoje pełnoletnich i moje 3 dziecko nie otrzymuje 500+, nie każdy o tym wie

 • h.a.l

  Oceniono 4 razy 4

  cyt. - "Program Rodzina 500 plus w Polsce wszedł w życie w kwietniu 2016 roku. Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko" - co za bzdury tu wypisujecie. Ja mam dwoje dzieci i mnie się nic nie należy. Napiszcie prawdę, że na niektóre drugie dziecko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX