Zapomnijcie o bitcoinie, kryptowaluta ripple w rok podrożała o tysiące procent

Najjaśniejszą gwiazdą na rynku kryptowalut jest ostatnio ripple. W 2017 roku jej wartość skoczyła o 36 000 proc.

Rynek wszystkich cyfrowych walut jest dziś wart blisko 697 miliardów dolarów – wynika z danych portalu Coinmarketcap.com. Liderem rynku pod względem kapitalizacji pozostaje bitcoin, który ma ponad 36 proc. całego rynku kryptowalut, jednak wynik ten nie imponuje, jeśli przypomnimy sobie, że rok temu było to aż 87 proc. Drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji jest dziś ripple (15 proc.), trzecią - ethereum z ponad 12-proc. udziałem w rynku.

Druga kryptowaluta świata

Ripple, znana także jako XRP to najmniej znana z trójki największych kryptowalut na świecie. Zyskuje dziś ponad 10 proc., wyceniana jest na 2,70 dol. (w zależności od giełdy), przy kapitalizacji rzędu 105 miliardów dolarów.

Kurs ripple - 1 rokKurs ripple - 1 rok investing.com

Na początku grudnia za ripple płacono zaledwie 25 centów. W ciągu miesiąca kryptowaluta ta urosła ponad dziesięciokrotnie, a w 2017 roku jej wartość skoczyła o 36 000 proc. i był to najlepszy wynik wśród wszystkich walut wirtualnych. nic więc dziwnego, że teraz ripple przyciąga uwagę inwestorów.

Przewaga ethereum i ripple nad bitcoinem polega zdaniem analityków m.in. na większej użyteczności oraz szybszym przetwarzaniu danych. Podkreślają, że bitcoin może być postrzegany jako forma cyfrowego złota. Ethereum służy bowiem do inteligentnych kontraktów, a ripple został zaprojektowany dla banków i instytucji finansowych jako system rozliczeń. 

Ripple i tańsze transakcje międzybankowe

Kryptowaluta ripple wystartowała w 2012 roku w celu ułatwienia globalnych transakcji finansowych. Ma powiązania z bankami, korzystają z niej m.in. Santander, Bank of America czy UBS.

Technologia ta umożliwia znacznie tańsze transakcje międzybankowe, bez centralnego ośrodka kontroli i pośredników, co pozwala bankom na znaczące ograniczenie kosztów.

Ripple wyróżnia także to, że jest kontrolowana przez jedną firmę - Ripple z siedzibą w San Francisco. Media donosiły o byłych i obecnych menadżerach spółki, którzy dzięki kryptowalutom stali się milionerami.

Dołączą kolejne banki?

Skąd tak duża popularność ripple? Spowodowały to m.in. doniesienia o tym, że wirtualne tokeny ripple mają zostać dodane do oferty Coinbase,największej platformy kryptowalutowej w USA. Gdyby do tego doszło, przyczyniłoby się to do popularyzacji kryptowaluty.

Co więcej, kilka dużych banków w Japonii i Korei Południowej zrealizowało ostatnio testy pod kątem przeprowadzania płatności za pomocą ripple.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: