Amazon otwiera spożywczy "sklep przyszłości". Bez kolejek, kasjerów, a nawet kas

Wchodzisz, zabierasz z półki i wychodzisz - tak mają wyglądać zakupy w nowym sklepie Amazona, który właśnie rusza w Stanach Zjednoczonych. By zrobić w nim zakupy, trzeba tylko mieć aplikację.

Sklep Amazon Go przez ponad rok testowali pracownicy firmy, a od dziś mogą z niego korzystać wszyscy chętni w Seattle (dokładnie w siedzibie Amazona). Firma planowała otwarcie na początku ubiegłego roku, ale musiała opóźnić premierę z powodu wyzwań technologicznych.

Reuters podaje, powołując się na swoje źródło, że kłopoty dotyczyły prawidłowej identyfikacji osób o podobnej budowie ciała, spore zamieszanie wywoływały też dzieci, przestawiające towar w nieodpowiednie miejsca. Teraz problemów z technologią podobno nie ma.

Warunek skorzystania ze sklepu tak naprawdę jest jeden - trzeba mieć zainstalowaną aplikację Amazon Go i zeskanować ją po wejściu do placówki (Amazon podaje, że aplikację obsługują iPhone’y lub smartfony z Androidem "niedawnych" generacji). Kamery i sensory śledzą ruchy klienta, to, które artykuły zabiera z półek (a także te, które odkłada). Oferta sklepu to produkty spożywcze, napoje oraz gotowe dania. Sklep otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 21:00.

Za zakupy nie trzeba płacić w kasach, a nawet nie można, bo w sklepie nie ma ich wcale. Klienci po prostu zabierają to, co jest im potrzebne i wychodzą, zawartość wirtualnego koszyka rejestrowana jest po przejściu przez bramki, a należność ściągana z karty kredytowej. Firma może rozważyć otwarcie kolejnych takich sklepów w przyszłości, na razie jednak, jak zapowiada, skupia się na tym pierwszym.

 

Amazon, znany głównie ze sprzedaży w internecie, kojarzy się raczej z podkradaniem rynku tradycyjnym sklepom. Nie gardzi jednak zupełnie sprzedażą stacjonarną. W ubiegłym roku przejął za prawie 14 mld dolarów bardzo znaną w USA sieć marketów ze zdrową żywnością Whole Foods. Ma też kilkanaście księgarni.

Jeff Bezos, szef AmazonaJeff Bezos, szef Amazona Fot. Susan Walsh / AP Photo

Założycielem, prezesem i głównym udziałowcem Amazona jest obecnie najbogatszy człowiek na świecie - Jeff Bezos. Prześcignął on w rankingu miliarderów Billa Gatesa i chyba zostanie na pierwszym miejscu na dłużej. Według indeksu miliarderów Bloomberga, majątek Bezosa to teraz 109 miliardów dolarów.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]