IKEA testuje nowe pomysły. Z myślą o tych, którzy wynajmują mieszkania

Marcin Kaczmarczyk
O zmieniających się przyzwyczajeniach klientów IKEI i o tym, co z tym można zrobić, mówił w Davos w trakcie jednego z paneli dyskusyjnych Jesper Brodin, szef IKEI.

IKEA zbudowała swoją markę na sprzedaży szeroko rozumianych artykułów wyposażenia wnętrz - od mebli po kubki. Często do tego mogła zaoferować je w atrakcyjnej cenie, co było pochodną między innymi ich optymalnego transportu, możliwości samodzielnego montażu oraz - później - skali produkcji.

Problem w tym, że zmieniają się przyzwyczajenia klientów Ikei. Nie zawsze, jak mówił w Davos Jesper Brodin, chcą posiadać niektóre rzeczy i zaczynają się martwić, jak te, które w końcu wyrzucą, wpłyną na środowisko, czy zostaną odpowiednio zutylizowane.

Czytaj więcej: Innowacje Morawieckiego? Piękne marzenia. Nasze wydatki na badania są żenująco niskie.

- Testujemy więc radykalne rozwiązania - powiedział w trakcie panelu dyrektor zarządzający IKEI. W Londynie firma np. zaczęła sprzedawać meble i inne artykuły wyposażenia wnętrz dostosowane do osób, które wspólnie wynajmują mieszkania. Nie są drogie, zajmują mniej miejsca, są bardziej odporne na intensywną eksploatację.

W Japonii z kolei szwedzki producent odkupuje od klientów zużyte sofy. Poddaje je potem recyklingowi.

W panelu uczestniczył również Feike Sybesma, szef holenderskiej spółki badawczej DSM. Jego firma stworzyła dywan ze specjalnego tworzywa sztucznego. Może on być po okresie eksploatacji przetworzony na nowy dywan. Tak więc możliwe, że w przyszłości będziemy, jak tłumaczył Sybesma, pożyczać nawet dywany od producentów. Potem im je oddawać i wypożyczać kolejne.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (23)
IKEA testuje nowe pomysły. Z myślą o tych, którzy wynajmują mieszkania
Zaloguj się
 • zueoko

  Oceniono 10 razy 8

  Szczyt w Davos czyli wydarzenie, w trakcie którego najwięksi niszczyciele planety i żyjących stworzeń udają, że chcieliby coś dobrego zrobić dla reszty.

 • kaczebrednieonline

  Oceniono 3 razy 3

  Tu widac roznice w postrzeganiu swojej roli na arenie miedzynarodowej. Ikea, czyli przynajmnie teoretycznie Szwecja, koncentruje sie na innowacyjnosci swoich rozwiazan i produktow, na kreatywnosci i na konsumencie ktory jest celem jak i motorem rozwoju tej firmy. Inne szwedzkie firmy, z ktorych wiekszosc dziala na rynkach miedzynarodowych maja podobna filozofie biznesu, a personel w nich zatrudniony rowniez w tym uczestniczy. Rowniez ten zagraniczny, imigrancki. Przyjeli w ub. roku sporo ponad 100tys. imigrantow i nikt ich nie przesladuje , wyzywa czy bije. Znam te strukture dobrze. Na naszym rynku priorytet jest zupelnie inny. Nazwy ulic i pomniki sa zdecydowanym faworytem pozabiznesowym. Mamy kilka firm znanych na swiecie , ale jednak jestesmy zacofani w porownaniu ze Szwecja. Prawa konsumenckie sa jeszcze w powijakach choc sporo sie juz zmienilo na plus. Kreatywnosc jest sprawa drugorzedna bo liczy sie hierarchia i dyplom, co wcale nie jest rownoznaczne z pomyslowoscia i inicjatywa. Firmy najczesciej dzialaja z kroktodystansowa perspektywa walczac o przetrwanie bo je fiskus i wladza gnebi okrutnie. A jak nie gnebi to same gnebia personel i klienta . To sie sklada rowniez na marna wydajnosc, oszustwa i zlodziejstwo. W Szwecji tez sa zlodzieje, ale zlapany natychmiast wylatuje z firmy z wilczym biletem.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 1 raz 1

  To totalne wypożyczanie to nie nowa aj-waj koncepcja, już na początku lat siedemdziesiątych rozwinął ten temat Alvin Toffler w swoim „Szoku przyszłości” wydanym w polskim tłumaczeniu gdzieś około 1975 roku, w „Bibliotece Myśli Współczesnej”.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 3 razy 1

  Szkoda, że w Polsce IKEA nie odkupuje starych mebli, w celu poddania ich recyklingowi.

 • adin_null_adin

  0

  Może niej ten planetarny "krwiopijca" płaci we wszystkich oddziałach firmy na świecie jak w Szwecji i zostanie prekursorem globalnego standardu wynagradzania pracowników.

 • lech 3011

  Oceniono 2 razy 0

  szef IKEA i redaktor GAZETA w jednym mieszkali domku...

 • elasp

  0

  Myślałem, że zamierzają wprowadzić na rynek owcę do samodzielnego montażu.

 • otopolskiepieklo

  0

  oczywiście, że przy dobrej organizacji to JEST GOSPODARKA PRZYSZŁOŚCI

  przykład?

  do niedawna nikt by nie myslał, by NIE MIEĆ samochodu

  ale pojawiają się już takie rozwiązania, które do tego skłaniają w miastach - oprócz oczywistych jak dobra komunikacja miejska (wiekszość mieszkańców Nowego Jorku NIE posiada samochodu), to przede wszystkim takie formy dostępu jak samochody do wypożyczenia na minuty - u nas ostatnio wchodzą na rynek

  to samo dotyczy książek (czytniki), muzyki (mp3) - kto wie co można jeszcze przewidzieć...

 • Zofia Lewicka

  Oceniono 4 razy 0

  Potrzebne mieszkania na wynajem ale kazdy pokoj w nim zamykany na klucz z mini aneksem kuchennym mala kuchenka indukcyjnai wlasna mala lodowka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX