Mamy najszybszy wzrost gospodarczy od sześciu lat. GUS pokazał dobre dane o PKB za 2017 rok

Rafał Hirsch
Polski produkt krajowy brutto, czyli wartość tego wszystkiego, co w ciągu roku udało się w Polsce wyprodukować i sprzedać, był w 2017 większy niż rok wcześniej o 4,6 procent. To najlepszy wynik polskiej gospodarki od 2011 roku.

Wzrost PKB o 4,6 procent oznacza znacząco poprawę kondycji polskiej gospodarki w stosunku do tego co działo się w 2016, kiedy rośliśmy tylko o niecałe 3 procent. W ubiegłym roku gospodarka rosła najszybciej od 2011. Generalnie w XXI wieku szybszy wzrost osiągnęliśmy tylko cztery razy: w latach 2004, 2006, 2007 i 2011

Wzrost PKB w PolsceWzrost PKB w Polsce dane: GUS

Najważniejszym kołem zamachowym polskiej gospodarki jest cały czas konsumpcja gospodarstw domowych, czyli nasze własne zakupy w sklepach. Tutaj mamy wzrost o 4,8 procent. Ostatni raz taki przyrost naszych wydatków mieliśmy w 2008 roku.

Roczny wzrost konsumpcji gospodarstw domowychRoczny wzrost konsumpcji gospodarstw domowych dane: GUS

Z kolei największa zmiana w stosunku do 2016 nastąpiła w inwestycjach i to jest najważniejsza przyczyna tego, że wzrost nam tak przyspieszył. Wydatki inwestycyjne w 2016 roku spadały o blisko 8 procent, a w 2017 już urosły o 5,4 procent.

Roczna zmiana inwestycji w polskiej gospodarceRoczna zmiana inwestycji w polskiej gospodarce dane: GUS

Niestety tak zwana stopa inwestycji, czyli stosunek wydatków inwestycyjnych do całego PKB znów spadła do 18 procent. Oznacza to, że pomimo wyjścia z zapaści z 2016 inwestycje nadal mają mniejszy udział we wzroście polskiej gospodarki niż w wielu wcześniejszych latach. Dziś nasz wzrost jest oparty głównie na konsumpcji.  

Stopa inwestycji w polskiej gospodarceStopa inwestycji w polskiej gospodarce dane: GUS

GUS podał wyniki za cały rok, ale nie pokazał danych za czwarty kwartał, które by nam powiedziały, czy sytuacja się poprawia w stosunku do trzeciego kwartału (gdy mieliśmy wzrost o 4,9 procent) czy nie. Ekonomiści są jednak w stanie na podstawie danych za cały rok i tych za wcześniejsze trzy kwartały oszacować co się działo w ostatnich trzech miesiącach 2017. Zdaniem mBanku końcówka roku była świetna, a PKB tylko w czwartym kwartale rósł aż o 5,3 procent

Jeśli GUS potwierdzi te szacunki, to będzie to oznaczać, że końcówka 2017 roku była w polskiej gospodarce najlepsza od czwartego kwartału 2011, kiedy też mieliśmy wzrost o 5,3 procent. Natomiast wynik jeszcze lepszy ostatni raz mieliśmy w pierwszym kwartale 2008 roku (5,5 procent).

Zdaniem PKO BP pod koniec ubiegłego roku inwestycje musiały rosnąć co najmniej o 10 procent

Dane GUS za cały rok są minimalnie lepsze od wcześniejszych oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali, że wzrost sięgnie 4,5 procent. Zdaniem wielu z nich rok 2018 może wyglądać bardzo podobnie, np. PKO BP zakłada, że w tym roku polska gospodarka ponownie urośnie o 4,6 procent, a analitycy z mBanku prognozują wzrost o 4,5 procent. Rząd w swoich oficjalnych prognozach jest znacznie bardziej ostrożny i zakłada na ten rok wzrost o tylko 3,8 procent. 

Więcej o: