Wspólny bilet na pociąg coraz bliżej. Do Pakietu Podróżnika dołącza pierwszy samorządowy przewoźnik

Andrzej Mandel
Łódzka Kolej Aglomeracyjna ułatwia życie swoim pasażerom i dołącza do wspólnego biletu kolejowego czyli Pakietu Podróżnika. Nie wychodzi jednak z Koleo.

Pierwszym samorządowym przewoźnikiem, który dołączył do Pakietu Podróżnika została dzisiaj Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Tym samym zakres działania wspólnego biletu rozszerzył się o kolejne połączenia – w ofercie są już bilety PKP Intercity, PKP SKM Trójmiasto i Polregio, teraz będą też bilety ŁKA. Dla pasażerów to istotne ułatwienie – wspólny bilet oznacza mniej papierków oraz łatwe korzystanie z ulg i promocji przewoźników. Wszystko na jednym blankiecie lub w jednym pliku. Przy czym przez wspólny bilet należy tu rozumieć kilka biletów na jednym blankiecie, bo to nadal nie jest Wspólny Bilet, o jakim mówią Ministerstwo Infrastruktury i PKP.

-  ŁKA jest otwarta na wszelkie rozwiązania, które służą pasażerom, dlatego po negocjacjach z PKP Informatyką z przyjemnością wchodzimy w ofertę, która ma integrować polską kolej. Wychodzimy z założenia, że im szersza oferta dla pasażera, tym większa dla niego korzyść. Widzimy to na przykładzie bardzo wielu ofert, które już działają w województwie łódzkim i mazowieckim – cytuje „Rynek Kolejowy” Janusza Malinowskiego, prezesa ŁKA

Dołączenie ŁKA do Pakietu Podróżnika oznacza, że niedługo będzie można kupić bilety tego przewoźnika przez aplikację i serwis Bilkom przygotowywany przez PKP Informatyka. W serwisie tym można już kupić bilety wszystkich przewoźników, którzy do Pakietu Podróżnika dołączyli. Na razie jednak w Bilkom nie widać biletów ŁKA. Połączenia częściowo obsługiwane przez tego przewoźnika nadal widnieją jako „nieobsługiwane”. Na razie bilety obejmujące odcinki obsługiwane przez ŁKA można kupić tylko w kasach.

ŁKABilkomŁKABilkom Zrzut ekranu

Fakt, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna dołączyła do Pakietu Podróżnika nie oznacza, że wychodzi ten przewoźnik z systemu Koleo. Bilety ŁKA nadal będą dostępne na platformie obsługiwanej przez firmę Astarium. To dobra wiadomość dla Koleo, które zostało ostatnio opuszczone przez Przewozy Regionalne. Opuszczenie platformy przez kolejnego przewoźnika powiększyłoby problemy popularnej aplikacji.

System Bilkom, w którym najłatwiej kupić przez internet bilety w ramach Pakietu Podróżnika został udostępniony 15 stycznia w formie beta, czyli do pewnego stopnia testowej. Pozwala na dokonywanie zakupów zarówno zarejestrowanym użytkownikom, jak i bez rejestracji. Ciężko tylko stwierdzić, czemu bilety nowego przewoźnika nie są dostępne od razu.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: