Największy w Polsce producent prądu zarobił grubo ponad 2,5 miliarda złotych. Akcje na giełdzie i tak poleciały w dół, bo to za mało

Rafał Hirsch
Polska Grupa Energetyczna - największy w Polsce producent prądu rozczarował swoimi wynikami finansowymi za 2017 rok. Spółka podała, że zarobiła 2,64 miliarda złotych. Kurs akcji PGE na giełdzie spadł najniżej od roku, bo inwestorzy nastawiali się wcześniej na znacznie większe pieniądze.

Trend spadkowy PGE na giełdzie

Na początku wtorkowej sesji kurs akcji PGE spadł do poziomu 10,70 złotych, w tym momencie były one najtańsze od 26 stycznia 2017 roku. Potem nieco odbiły się w górę. Generalnie widać jednak, że od kilku miesięcy są w trendzie spadkowym i zysk za ubiegły rok tego trendu nie zmienił

Notowania akcji PGE na giełdzieNotowania akcji PGE na giełdzie wykres: mDM

Spadek notowań licząc tylko od początku lutego sprawił, że wartość rynkowa PGE zmalała w tym miesiącu o 2 miliardy złotych.

Wyniki poniżej oczekiwań

PGE szacuje, że zysk netto za ubiegły rok wyniósł 2,64 mld złotych. Analitycy giełdowi prognozowali wcześniej blisko 3,5 mld złotych zysku, rozczarowanie jest więc dość spore. Zysk operacyjny PGE za cały rok sięgnął 7,6 mld złotych, a tylko w ostatnim kwartale roku niecałe 1,5 miliarda. Spółka przyznaje, że to aż o 42 procent mniej niż rok temu.

Główny produkt PGE, czyli energia elektryczna, potaniał w ubiegłym roku o 2,1 procent. W 2017 udało się spółce uzyskać w hurcie średnią cenę sprzedaży na poziomie 164,4 złotych za megawatogodzinę. W 2016 roku średnia cena wynosiła 168 złotych.

Obawy analityków

Kilka dni temu analitycy z biura maklerskiego banku BZ WBK obniżyli rekomendację dla akcji PGE z „kupuj” do „trzymaj”. Wśród niekorzystnych wiadomości, które mają wpływ na wartość spółek energetycznych rekomendacja wymieniała m.in. „rosnące szanse na rozpoczęcie budowy elektrowni atomowej” i strategię ciepłownictwa PGE, która przewiduje duże wydatki inwestycyjne. 

Miesiąc temu PGE informowało, że spisze na straty majątek, który wcześniej w księgach rachunkowych spółki był wyceniany na ponad 800 milionów złotych. Chodzi o Elektrownię Szczecin i niektóre farmy wiatrowe, które zdaniem spółki straciły swoją wartość w wyniku „zmian otoczenia prawnego w zakresie systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii”. Spółka jednak zaznaczała wtedy, że odpisy od wartości aktywów nie będą uwzględnione w wyliczeniu zysku operacyjnego za 2017 rok. Na jego spadek musiały więc też wpłynąć inne czynniki.

Pełen raport finansowy PGE opublikuje 6 marca. Największym akcjonariuszem PGE jest Skarb Państwa – posiada w spółce 57,4 procent akcji.

Więcej o: