Projekt budżetu Donalda Trumpa prowadzi Amerykę w stronę kolosalnej dziury w finansach

Rafał Hirsch
Prezydent USA Donald Trump przedstawił swoje propozycje dotyczące budżetu Stanów Zjednoczonych na 2019 rok. Deficyt budżetowy ma być znacznie większy niż wcześniej planowano i ma sięgnąć prawie biliona dolarów. Partia Republikańska wcześniej zapowiadała, że w ciągu 10 lat zlikwiduje deficyt do zera.

Zamiast likwidacji deficytu będzie megadziura

Doczekaliśmy się oficjalnego potwierdzenia tego, co wielu ekonomistów podejrzewało już wcześniej. Obniżki podatków zaproponowane przez Donalda Trumpa doprowadzą do potężnego zwiększenia deficytu budżetowego USA. Będą bowiem oznaczać poważne uszczuplenie dochodów. Na tyle spore, że planowane cięcia w wydatkach nie będą w stanie ich zrównoważyć.

W projekcie budżetu na 2019 jest zawarta także prognoza wykonania budżetu tegorocznego. Wynika z niej, że w 2018 dziura w amerykańskich finansach będzie dwa razy większa niż dotychczas sądzono. Zamiast dotychczasowej prognozy 440 mld USD mamy tam aż 873 mld USD. To więcej niż polskie PKB, które wynosi około 500 mld dolarów.

W 2019 amerykańska dziura budżetowa ma wzrosnąć do 984 mld dolarów. Przed obniżką podatków zakładano, że wyniesie 526 mld USD. W ciągu najbliższych dziesięciu lat skumulowany deficyt budżetowy ma przekroczyć 7 bilionów dolarów, a nie 3,15 bln USD jak zapisano w nieaktualnych już wcześniejszych prognozach.

Warto pamiętać, że Partia Republikańska popierająca Trumpa w wyborach obiecywała, że w ciągu dziesięciu lat doprowadzi do likwidacji deficytu i osiągnie zrównoważony budżet. Propozycje Trumpa wywracają tę perspektywę do góry nogami.

Jednak trzeba pamiętać, że o ostatecznym kształcie budżetu decyduje parlament, a nie prezydent. Być może więc Republikanie niektóre pomysły Trumpa skreślą, aby planowany deficyt choć trochę zmniejszyć.

Więcej na wojsko, mniej dla ubogich 

Donald Trump chce w 2019 roku zwiększyć wydatki na armię, zwłaszcza na marynarkę wojenną. Budżet Pentagonu ma urosnąć o 13 procent do 80 miliardów dolarów. Chce też zwiększyć finansowanie sużb kontroli granicznej, a dodatkowo zapisał w projekcie 18 miliardów dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Tego, za który w całości mieli zapłacić Meksykanie.

Prezydent ma też pomysły ograniczające wydatki. Bez nich planowany deficyt byłby jeszcze większy. Cięcia mają nastąpić w programach międzynarodowej pomocy, w dyplomacji, w wydatkach na ochronę środowiska, a przede wszystkim w systemie ochrony zdrowia i opieki społecznej. 

Budżet Trumpa na 2019 zakłada, że gospodarka USA pod koniec 2018 będzie rosnąć o 3,1 procent rok do roku, a inflacja będzie w tym roku na poziomie 2,1 procent, a w przyszłym 2 procent.

Trump przy okazji publikacji projektu budżetu zaprezentował też dziesięcioletni plan inwestycji infrastrukturalnych. Zakłada on wydatki na inwestycje o wartości aż 1,5 biliona dolarów. Ale budżet państwa ma wyłożyć tylko 200 mld USD, reszta ma pochodzić od inwestorów prywatnych i z budżetów samorządowych.

Donald Trump wysyła Amerykę w kosmos. Eksploracja Wszechświata to kolejny cel prezydenta USA

Więcej o: