Zakaz handlu w niedziele - w te dni sklepy będą zamknięte. W kwietniu to aż cztery niedziele z rzędu

Zakaz handlu w niedziele wchodzi w życie 1 marca. Na razie, w tym roku, handel we wszystkich sklepach będzie możliwy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Ale to nie wszystko. Oto "handlowy" kalendarz na 2018 rok.

Zakaz handlu będzie wprowadzany stopniowo, w tym roku sklepy będą mogły być otwarte jeszcze przez dwie niedziele w miesiącu - pierwszą i ostatnią. Do tego dochodzą też oczywiście niedziele świąteczne. Dodatkowo ustawa narzuca, że w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14:00.

Zakaz handlu: skomplikowany kalendarz na 2018 rok

Pierwszą niedzielą, którą obejmie zakaz, będzie ta z 11 marca. W tym miesiącu sklepy będą zamknięte jeszcze 18 marca.

Znacznie trudniej zakupy będzie zrobić w kwietniu, bo do nowych zmian w prawie dochodzą jeszcze wolne od handlu dni świąteczne. Kwiecień będzie mieć pięć niedziel. I tak, zgodnie z ustawą, wolna od handlu powinna być pierwsza i ostatnia. Z tym, że w pierwszą wypada Niedziela Wielkanocna. Zatem na zakupy bez ograniczeń będziemy mogli pójść tylko w jedną niedzielę, ostatnią – 29 kwietnia. W cztery pierwsze - 1, 8, 15 i 22 kwietnia - większość sklepów będzie zamknięta.

W maju i czerwcu wszystko będzie wyglądać łatwiej – te miesiące mają po cztery niedziele, nie wypada w nie też żadne święto, więc w pierwszą i ostatnią sklepy będą otwarte. Zakupów nie zrobimy: 13 i 20 maja oraz 10 i 17 czerwca.

W lipcu będzie pięć niedziel, więc trzy obejmie zakaz handlu: 8,15 i 22. W sierpniu handel zakazany będzie we dwie: 12 i 19, a we wrześniu znów we trzy: 9,16 i 23.

W październiku i listopadzie większość sklepów będzie zamknięta w dwie niedziele, czyli 14 i 21 października oraz 11 i 18 listopada. Za to w grudniu zakaz obejmie tylko jedną niedzielę - 9 grudnia, a to dlatego, że zgodnie z ustawą, nie obowiązuje on w dwie niedziele przed pierwszym dniem Bożego Narodzenia.

Niedziele z zakazem handluNiedziele z zakazem handlu gazeta.pl

Będzie coraz mniej niedziel handlowych

W 2019 roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 roku sklepy będą zamknięte w niemal wszystkie niedziele w roku. Za złamanie zakazu przedsiębiorcy grozi kara grzywny - od 1000 do 100 tys. zł.

Zakaz handlu w niedziele pełen wyjątków

Przewidziano 32 wyjątki. Zwolniony z zakazu jest handel w internecie, stacje paliw, a także m.in. piekarnie i cukiernie, ale "przeważająca działalność" takich sklepów musi polegać na handlu pieczywem. Handel w niedziele będą poza tym prowadzić m.in. kwiaciarnie oraz sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami (na podobnej zasadzie jak piekarnie), saloniki prasowe, poczty, apteki, sklepy na dworcach, lotniskach, strefach wolnocłowych, w szpitalach i więzieniach. Normalnie pracować będą skupy warzyw, owoców, punkty odbioru mleka itd. Zakupy bez ograniczeń zrobimy w małych sklepach, pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel i w automatach.

+++

W supermarketach jest wiele kas, ale do której się ustawić, by nie czekać zbyt długo?