Największy duński producent słodyczy buduje kolejną fabrykę w Polsce. 130 nowych miejsc pracy

Robert Kędzierski
Toms, duński producent wyrobów czekoladowych i słodyczy, buduje w Polsce nowy zakład. Powstanie 130 nowych miejsc pracy dla mieszkańców Nowej Soli i okolic.

Toms Polska, spółka należąca do Toms Group AG, największego w Danii producenta wyrobów czekoladowych i słodyczy, wybuduje w Polsce nową fabrykę. Inwestycja, która powstanie w Nowej Soli ma dać pracę 130 osobom. 

Fabryka powstanie na działce o powierzchni 20,4 ha. W zeszłym roku z tytułu jej sprzedaży Nowa Sól uzyskała 8,4 mln. zł. 

Słodycze z Polski do ponad 40 krajów

Carsten Lyngsø Thomsen, dyrektor generalny Grupy Toms twierdzi, że pod względem łańcucha dostaw Nowa Sól to idealna lokalizacja, która zapewni dostawę słodyczy produkowanych przez spółkę na ponad 40 rynków.

Sprawny łańcuch dostaw jest dla nas bardzo ważny. Musimy go też maksymalnie upraszczać, aby zwiększyć konkurencyjność. Pomoże nam w tym zwiększona lokalna produkcja wyrobów, które już pakujemy w Polsce. Nowa Sól jest dla nas bardzo dogodną lokalizacją, ponieważ znajduje się blisko zakładu pakującego, ale też naszych największych rynków zbytu w Niemczech i Skandynawii

- wyjaśnia Carsten Lyngsø Thomsen.

Produkty Toms GroupProdukty Toms Group Źródło: raport roczny

Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, cieszy się z pozyskania kolejnej inwestycji do miasta. Tym bardziej, że to 25 inwestycja przyciągnięta do miasta podczas jego prezydentury.

Decyzja o lokalizacji nowego zakładu w Nowej Soli to dla mnie osobiście wielki powód do dumy. Świadczy ona o atrakcyjności naszego miasta dla biznesu. Mam nadzieję, że Grupa Toms będzie systematycznie zwiększać swoją działalność w mieście i tym samym zatrudniać coraz więcej osób

- mówi Tyszkiewicz.

Więcej duńskich inwestycji w Polsce

Toms zaczął swą działalność w Polsce w 2011 roku. W 2012 w wielkopolskim Lesznie rozpoczął konfekcjonowanie słodyczy produkowanych w Danii. Carsten Lyngsø Thomsen,  w przesłanym nam komunikacie zapewnił, że inwestycja w Nowej Soli nie odbije się negatywnie na Lesznie. Pracę zakładu w Lesznie firma ocenia bardzo pozytywnie i zamierza nadal pakować w nim wyroby. Ponadto spółka zakupiła działkę, na której znajduje się leszczyński zakład.

Czytaj też: Duńczycy boją się, że Polacy wyjadą. Kto będzie pracował?

Jak wyjaśnia Puls Biznesu, koszt nowej inwestycji Toms wyniesie ok. 100 mln zł. Fabryka ma ruszyć na wiosnę. 

Toms Group A/S powstała w 1924 r. i należy w 100 proc.do Fundacji im. Gerdy i Victora B. Strandów. Toms Group A/S produkuje i sprzedaje na całym świecie wysokiej jakości wyroby czekoladowe i słodycze. W zależności od sezonu grupa zatrudnia około 1100–1400 osób. Siedziba główna grupy mieści się w Ballerup niedaleko Kopenhagi.

***

Więcej o: