Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży potężny krach na giełdzie. Cła Trumpa mogą przyspieszyć jego nadejście

Marcin Kaczmarczyk
Daniel Pinto, jeden z najważniejszych zarządzających w JPMorgan Chase & Co., znanym amerykańskim banku, spodziewa się spadków na giełdzie nawet o 20 do 40 proc. Na szczęście jeszcze nie teraz. Ale takie wydarzenia jak nałożone ceł na stal i aluminium przez Trumpa mogą przyspieszyć nadejście głębszej korekty.

Daniel Pinto o sytuacji na rynkach kapitałowych wie dużo. Nadzoruje w JPMorgan, jednym z kilku największych banków świata, między innymi jego dział inwestycji. W rozmowie z dziennikarką Bloomberga precyzyjnie zdefiniował w jakim miejscu teraz znajduje się globalna gospodarka i rynki.

Początek jego wypowiedzi w tej kwestii był bardzo pozytywny. Globalna gospodarka, jego zdaniem, jest w dobrej kondycji, banki centralne próbują powrócić po czasach wielkiej stymulacji do bardziej standardowej polityki monetarnej, prawdopodobieństwo pojawienia się recesji w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższego roku jest bardzo małe.

Ale nadejście głębszej korekty na rynkach jest nieuniknione. – Wiemy, że ona kiedyś się pojawi – powiedział Daniel Pinto. Kiedy? Pinto uważa, że to może się zdarzyć za 2-3 lata.

I krach na rynkach może być bardzo głęboki – ceny akcji na giełdach mogą spaść nawet o 20 lub 40 proc.

Pinto powiedział poza tym, że nadejście korekty poprzedzi wzrost inflacji i ważne wydarzenia w polityce. Tego typu, jak np. decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na stal i aluminium. Szef działu inwestycji z JPMorgan uważa, że inwestorzy są teraz bardzo „nerwowi” i jeżeli Trump zrobi kolejny krok, pojawią się nowe dyrektywy o cłach, wtedy inwestorzy mogą zareagować na nie bardzo źle.

Czytaj więcej: Już sama zapowiedź nałożenia nowych ceł przez Trumpa wywołała bardzo nerwowe reakcje. 

Szef banku JPMorgan mówi niemal to samo

Niemal w tym samym czasie wywiadu dla stacji Bloomberg udzielił również Jamie Dimon, dyrektor zarządzający w JPMorgan.

Jego zdaniem kolejne decyzje o cłach uderzą w inwestycje rynkowe i wzrost gospodarczy. – Mogą zniwelować ogromne korzyści, jakie przyniosła reforma podatkowa (red. wprowadzona niedawno w USA) – twierdzi Dimon.

Jego zdaniem teraz z amerykańską gospodarką wszystko jest OK. - Ale kiedyś będziemy mieli recesję. Myślę, że nie w tym roku. Może pod koniec 2019? – zastanawia się dyrektor zarządzający w JPMorgan.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (79)
Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży potężny krach na giełdzie. Cła Trumpa mogą przyspieszyć jego nadejście
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 28 razy 18

  Niech Duda z Morawieckim pojadą do Trumpa pogadać. Morawiecki może przy okazji obdarować go białą książką, w której tłumaczy, że łamanie Konstytucji jest konstytucyjne.

 • ual123

  Oceniono 20 razy 14

  Po latach prosperity przyjdzie recesja, tak bylojest i bedzie. Ostatni powazniejszy kryzys byl w 2009 roku, a ze pojedynczy cykl trwa od 8-10 lat. W zwiazku z tym w 2019 nalezy spodziwac sie recesji. Nie trzeba byc guru JP Morgan zeby o tym mowic.

 • curious2003

  Oceniono 6 razy 6

  2-3 lata to wieczność na giełdzie. z dokładnością też słabo : 20-40%.

 • kmwsm

  Oceniono 4 razy 4

  Ogromne spadki... ale na szczęście jeszcze nie teraz. No to chwala Bogu.

 • ja5569

  Oceniono 10 razy 4

  "że to może się zdarzyć". A może się i nie zdarzyć. Tyle to ja tez wiem. W grudniu 2012 mial byc koniec swiata...

 • shtalman

  Oceniono 7 razy 3

  Nakładanie ceł to jest czysta chlubiona przez PiS krótkowzroczna nacjonalistyczna polityka ekonomiczna która na samym końcu krzywdzi najsłabszych przez wyższe ceny, i po co chodzić do szkoły i się uczyć skoro chłopek-roztropek decyduje o bardzo skomplikowanych systemach?

 • kurde333

  Oceniono 5 razy 3

  Gościu ze zdjęcia - jeden z częściej fotografowanych pracowników giełdy w NY - zapytany o to jakie akcje posiada - odpowiedział, że nigdy nie miał żadnych akcji na własność ....

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 4 razy 2

  Jak USA bedzie miec katar ,to w reszcie swiata bedzie padaka HeHe
  Akcje stanieja bedzie okazja dokupic wiecej a wtedy dewidendy i capital gains beda wieksze ...

 • stereotyp76

  Oceniono 2 razy 2

  Prochu nie wymyślił. Wiadomo, że jak dużo urosło, to będzie musiało w końcu spaść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX