Hipermarkety to już przeszłość? Carrefour ma zupełnie nowy plan

Marcin Kaczmarczyk
Francuska sieć chce otworzyć w tym roku w Polsce około 100 sklepów osiedlowych i 2 supermarkety. Mocno też zainwestuje w nowe technologie, w tym w rozwój sprzedaży internetowej.

Miniony rok był dla Carrefoura w Polsce bardzo udany. Firma otworzyła 3 nowe hipermarkety, 8 supermarketów oraz około 100 sklepów osiedlowych. Wszystkie nowo otwarte supermarkety należą do segmentu premium, który został wprowadzony w Polsce w 2016 roku.

Carrefour uruchomił również bardzo nowoczesny hipermarket w Atrium Promenada, w którym można między innymi zamawiać produkty przez interaktywne ekrany oraz korzystać z usługi Scan&Go (samodzielnego skanowania produktów). Francuzi twierdzą, że to pierwszy w Polsce sklep phygitalowy - łączący zakupy fizyczne z cyfrowymi.

Technologicznych nowości było więcej. Firma uruchomiła między inny platformę sprzedaży Marketplace oraz projekt SąSiatki. To platforma zakupów sąsiedzkich bazująca na ekonomii współpracy. Jej użytkownicy mogą robić zakupy w sklepach Carrefour i dostarczać je sobie nawzajem.

Pojawiała się w sklepach również wspomniana usługa Scan&Go, a Francuzi zainwestowali dodatkowo w C4 Retail Lab - pierwszy w Polsce inkubator dla startupów założony przez sieć handlową. Trwają w nim prace między innymi nad Smart Cart - połączeniem kasy samoobsługowej i wózka zakupowego.

Carrefour przeprowadził poza tym modernizację sześciu centrów handlowych, m.in. w Galerii Kalisz, Galerii Głogów, a także białostockiej Galerii Zielone Wzgórze. Dzięki temu odnotowały one w 2017 roku wzrost liczby odwiedzających o 6 proc.

W sumie Carrefour Polska zainwestował w rozwój na naszym rynku 244,6 mln zł.

Czytaj więcej: Biedronka czy Carrefour? Kto kupi sieć Piotr i Paweł? 

Po pierwsze digitalizacja

W tym roku francuska sieć dalej będzie mocno inwestować w najnowsze technologie. Rozwijany będzie między innymi sklep Carrefour.pl. Liczba dostępnych w nim produktów wzrośnie do pół miliona. Sklep zostanie również połączony z porównywarką Ceneo.pl. Carrefour będzie też rozwijał aplikację Mój Carrefour.

Ciekawostką jest maszyna „przygotowująca zdrowe posiłki w 3 minuty” od firmy Food Robotics. Pierwsze, testowe egzemplarze tego cuda nowych technologii zostaną zainstalowane w wybranych warszawskich i krakowskich sklepach sieci mieszczących się w centrach handlowych.

Czytaj więcej: Lidl będzie sprzedawał używane samochody. Głównie BMW

Hipermarkety nie są już fajne

Przy tym wszystkim Francuzi nie zapominają o rozwoju tradycyjnej sieci handlowej. O nowych wielkich sklepach z logo Carrefoura możemy jednak zapomnieć. Będą za to mniejsze placówki - w takich wolimy teraz kupować.

- W przypadku hipermarketów nasza obecność w Polsce jest wystarczająca i nie planujemy tutaj inwestycji, ale jeśli się pojawi jakaś okazja, to ją wykorzystamy. Będziemy rozwijać sklepy w formatach wielokanałowych. Chcemy otworzyć 100 sklepów osiedlowych mi.n Warszawie, Gdańsku, Krakowie - mówił Guillaume de Colonges, prezes zarządu Carrefour Polska podczas konferencji prasowej, na której firma przedstawiła swoje plany na ten rok w Polsce.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (46)
Carrefour nie boi się zakazu handlu w niedzielę. Sieć otworzy 100 sklepów osiedlowych
Zaloguj się
 • cezaryk

  Oceniono 5 razy 5

  – No i widzisz kochanie weszłam do tego sklepu i oni mnie tam wtedy phygitalowali. I to wiele razy. Mówię ci, było bosko, sama musisz sprawdzić. Tylko mężowi nic nie mów, bo wiesz...

 • Irek Kowalski

  Oceniono 2 razy 2

  ten sklep w promenadzie to kompletna porażka. nie podoba się to nikomu, nie znam nikogo kto by sobie chwalił. Włącznie z pracownikami. Wszyscy zastanawiamy się kiedy to odpuszczą i wrócą do nomalnej formuły. Dodatkowo drożej niż było wcześniej w almie...

 • heliheli

  Oceniono 2 razy 2

  znowu nawiedzeni na forum pitola ze male , osiedlowe ,.. jest piekne , madre ietc -- a jak porzychodzi co do czego to raz na tydzien jada do oszoloma albo do makro i wory sy/fu do auta niosa ... bo taniej .

 • jarek skwarek

  Oceniono 1 raz 1

  nie wiem dlaczego, ale Carrefour, zawsze kojarzy mi się z brudnym sklepem...

 • e50504

  Oceniono 3 razy 1

  "Francuzi twierdzą, że to pierwszy w Polsce sklep phygitalowy" - ale dlaczego? Dlaczego gwałcicie polską mowę?

 • cometto-pl

  Oceniono 1 raz 1

  "pierwszy w Polsce sklep phygitalowy" - no to nie mam więcej pytań...

 • swobodan1

  Oceniono 3 razy 1

  W Carrefour pracownicy będą otrzymywać pensje identyczne jak we Francji !

 • lieft

  Oceniono 2 razy 0

  Ta sieć jest pełna chamskich kasjerek, tak ogólnie.

 • the_incognito

  Oceniono 2 razy 0

  Tyle, że małe Carrefoury mają ceny jak w Żabkach, więc nie bardzo są konkurencją do spotykanych co krok Biedronki czy Lidla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX