Hipermarkety to już przeszłość? Carrefour ma zupełnie nowy plan

Marcin Kaczmarczyk
Francuska sieć chce otworzyć w tym roku w Polsce około 100 sklepów osiedlowych i 2 supermarkety. Mocno też zainwestuje w nowe technologie, w tym w rozwój sprzedaży internetowej.

Miniony rok był dla Carrefoura w Polsce bardzo udany. Firma otworzyła 3 nowe hipermarkety, 8 supermarketów oraz około 100 sklepów osiedlowych. Wszystkie nowo otwarte supermarkety należą do segmentu premium, który został wprowadzony w Polsce w 2016 roku.

Carrefour uruchomił również bardzo nowoczesny hipermarket w Atrium Promenada, w którym można między innymi zamawiać produkty przez interaktywne ekrany oraz korzystać z usługi Scan&Go (samodzielnego skanowania produktów). Francuzi twierdzą, że to pierwszy w Polsce sklep phygitalowy - łączący zakupy fizyczne z cyfrowymi.

Technologicznych nowości było więcej. Firma uruchomiła między inny platformę sprzedaży Marketplace oraz projekt SąSiatki. To platforma zakupów sąsiedzkich bazująca na ekonomii współpracy. Jej użytkownicy mogą robić zakupy w sklepach Carrefour i dostarczać je sobie nawzajem.

Pojawiała się w sklepach również wspomniana usługa Scan&Go, a Francuzi zainwestowali dodatkowo w C4 Retail Lab - pierwszy w Polsce inkubator dla startupów założony przez sieć handlową. Trwają w nim prace między innymi nad Smart Cart - połączeniem kasy samoobsługowej i wózka zakupowego.

Carrefour przeprowadził poza tym modernizację sześciu centrów handlowych, m.in. w Galerii Kalisz, Galerii Głogów, a także białostockiej Galerii Zielone Wzgórze. Dzięki temu odnotowały one w 2017 roku wzrost liczby odwiedzających o 6 proc.

W sumie Carrefour Polska zainwestował w rozwój na naszym rynku 244,6 mln zł.

Czytaj więcej: Biedronka czy Carrefour? Kto kupi sieć Piotr i Paweł? 

Po pierwsze digitalizacja

W tym roku francuska sieć dalej będzie mocno inwestować w najnowsze technologie. Rozwijany będzie między innymi sklep Carrefour.pl. Liczba dostępnych w nim produktów wzrośnie do pół miliona. Sklep zostanie również połączony z porównywarką Ceneo.pl. Carrefour będzie też rozwijał aplikację Mój Carrefour.

Ciekawostką jest maszyna „przygotowująca zdrowe posiłki w 3 minuty” od firmy Food Robotics. Pierwsze, testowe egzemplarze tego cuda nowych technologii zostaną zainstalowane w wybranych warszawskich i krakowskich sklepach sieci mieszczących się w centrach handlowych.

Czytaj więcej: Lidl będzie sprzedawał używane samochody. Głównie BMW

Hipermarkety nie są już fajne

Przy tym wszystkim Francuzi nie zapominają o rozwoju tradycyjnej sieci handlowej. O nowych wielkich sklepach z logo Carrefoura możemy jednak zapomnieć. Będą za to mniejsze placówki - w takich wolimy teraz kupować.

- W przypadku hipermarketów nasza obecność w Polsce jest wystarczająca i nie planujemy tutaj inwestycji, ale jeśli się pojawi jakaś okazja, to ją wykorzystamy. Będziemy rozwijać sklepy w formatach wielokanałowych. Chcemy otworzyć 100 sklepów osiedlowych mi.n Warszawie, Gdańsku, Krakowie - mówił Guillaume de Colonges, prezes zarządu Carrefour Polska podczas konferencji prasowej, na której firma przedstawiła swoje plany na ten rok w Polsce.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o: