Świetne wieści dla kierowców. Są pieniądze na aż 200 km drogi ekspresowej S61 Via Baltica

Mieszkańcy centralnej Polski powinni ucieszyć się z tej informacji - wkrótce łatwiej będzie dojechać na Mazury i Podlasie. Bank Gospodarstwa Krajowego uzyskał pożyczkę na budowę 200 km drogi ekspresowej S61.

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o pożyczce w wysokości 500 mln euro, której udzielił Europejski Banku Inwestycyjny. Środki, za pośrednictwem Krajowego Funduszu Drogowego, zostaną przeznaczone na budowę odcinków drogi ekspresowej S61 o długości aż 200 km.

Chodzi o fragment od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa z Litwą w Budzisku. Droga S61 jest częścią większego traktu - Via Baltica. Będzie on pełnić rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi, ma też spore znaczeniu dla systemu transportowego Polski.

Zdecydowanie wzrośnie bezpieczeństwo i komfort podróży mieszkańców tych regionów, a także znaczenie tranzytowe, a zatem i gospodarcze całego szlaku

- podkreśla Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

12,7 mld euro dla Polski

EBI nie pierwszy raz wspiera budowę strategicznej infrastruktury w Polsce.Od 2005 roku Europejski Bank Inwestycyjny udzielił BGK 34 kredytów na rzecz KFD o łącznej wartości ok. 12,7 mld euro. A na początku tego roku zawarto umowę na udzielenie pożyczki w wysokości 580 mln euro  na finansowanie drogi ekspresowej S19 Lublin-Rzeszów, która służy głównie mieszkańcom południowej Polski. 

Czytaj też: Zakaz handlu w niedziele - "czarny scenariusz jak na razie się nie spełnia".

Jak podkreślił w rozmowie z nami Rafał Malinowski z Oddziału GDDKiA w Białymstoku praktycznie wszystkie odcinki S61 w regionie są lub w wkrótce będą w budowie. Do rozstrzygnięcia pozostał jeden przetarg - chodzi o odcinek Suwałki – Budzisko. Umowę na budowę obwodnicy Suwałk już podpisano. Odcinek Szczuczyn - Obwodnica Augustowa jest w budowie, połączenie Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn jest w przygotowaniu, podobnie jak obwodnica Łomży oraz odcinek Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn. 

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: