Fiskus chce od Polsatu aż 65 mln zł podatku. A Polsat ma duży problem z danymi Ministerstwa Finansów

Fiskus chyba nie lubi Polsatu. Jak twierdzi prywatny nadawca, Ministerstwo Finansów podało zaniżone dane o podatkach, które płaci on w Polsce. Co więcej, fiskus domaga się od Polsatu zapłaty przeszło 65 mln zł podatku, a kwota ta może urosnąć do 100 mln zł. Szefowie telewizji twierdzą, że niesłusznie i idą do sądu.

W ostatnim dniu kwietnia Ministerstwo Finansów opublikowało listę firm, które płacą w Polsce najwięcej CIT (podatek dochodowy od osób prawnych). To pierwsza tego typu publikacja. Wcześniej resort finansów odmawiał ujawniania informacji o tym, kto płaci najwięcej podatków w Polsce. Zasłaniał się tajemnicą skarbową. Sytuację zmieniła dopiero walka o uszczelnienie systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów doszło do wniosku, że ujawnienie informacji o największych podatnikach może mu w tym pomóc.

Najwięksi indywidualni podatnicy CIT

Przypomnijmy - ogłoszoną przez Ministerstwo Finansów listę największych podatników indywidualnych otwiera bank PKO BP. W 2016 r. (świeższych danych jeszcze nie ma). Zapłacił przeszło 1,1 mld zł podatku CIT.

Za nim był Bank Zachodni WBK. Jego podatek to 568 mln zł. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajął bank Pekao SA. Zapłacił 560,6 mln zł. Tuż za podium znalazł się PKN Orlen. W ramach CIT do budżetu wpłacił 537 mln zł.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euroPodatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro https://www.mf.gov.pl

Kolejny na liście jest ING Bank Śląski - 439 mln zł podatku.

Na szóstym miejscu znalazł się koncern Jeronimo Martins Polska. Właściciel Biedronki wpłacił do budżetu w ramach CIT przeszło 409 mln zł. Dalej jest mBank - 317,8 mln zł podatku. Za nim wylądował Alior Bank. Jego podatek to 232,3 mln zł.

Największe podatkowe grupy kapitałowe

W oddzielnym zestawieniu Ministerstwo Finansów umieściło podatkowe grupy kapitałowe. Stąd także budżet dostaje ogromne pieniądze. Największe od podatkowej grupy kapitałowej KGHM - ponad 753,6 mln zł CIT. Tylko nieco mniej podatku, bo 703,9 mln zł, zapłaciła grupa PGNiG. Na trzecim miejscu wśród grup jest PZU – 506,6 mln zł podatku.

Dalej mamy grupy PGE, Enea, Energa. Bank Millenium.

Podatkowe Grupy KapitałowePodatkowe Grupy Kapitałowe https://www.mf.gov.pl

Oto pierwsza trójka największych podatników CIT

Jeśli uwzględnić podatek od grup w podatkach indywidualnych firm, to zmieni się układ na podium w pierwszej dziesiątce największych podatników.

Pierwsze miejsce nadal należeć będzie do PKO BP. Kolejne stopnie podium zajmą jednak Grupy KGHM i PGNiG. Do pierwszej dziesiątki awansują także Podatkowe Grupy Kapitałowe PZU i PGE.

Polsat ma problem z danymi MF

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że Telewizja Polsat zapłaciła w 2016 r. ponad 74 mln zł. Polkomtel podatku nie zapłacił wcale.

Ale Polsat ma z nimi kłopot. - Grupa Cyfrowy Polsat, której częścią jest Polkomtel, operator sieci Plus, zgodnie z publikowanymi cyklicznie sprawozdaniami zapłaciła w 2016 r. podatek dochodowy w wysokości niemal 300 milionów złotych, z czego wysokość podatku Polkomtelu wpłacona do budżetu państwa wyniosła ponad 80 milionów złotych - czytamy w komunikacie Grupy Cyfrowy Polsat.

- Wspomniane niemal 300 milionów złotych zapłacone przez naszą Grupę czyni z nas jednego z największych płatników podatków wśród polskich firm - przekonuje Polsat.

Rzeczywiście, 300 mln zł dałoby Grupie Cyfrowy Polsat miejsce na początku drugiej dziesiątki firm, które płacą najwięcej CIT.

- Chcielibyśmy podkreślić, że prawie 300 mln złotych to suma, która została realnie zapłacona przez Grupę Cyfrowy Polsat i można ją znaleźć w naszym sprawozdaniu finansowym w Skonsolidowanym Rachunku Przepływów Pieniężnych w rubryce "Podatek dochodowy zapłacony - zapewnia Polsat w swoim komunikacie.

Ale to nie wszystko. - Dodatkowo informujemy, że zgodnie ze sprawozdaniem finansowym za rok 2016 (zbadanym przez niezależnego biegłego rewidenta), Polkomtel nie miał 807 milionów złotych straty finansowej, ale zysk finansowy wynoszący ponad 380 milionów złotych - informuje Grupa Cyfrowy Polsat.

Wszystkie dane publicznie dostępne

Grupa dodaje jednocześnie, że nie chce "komentować danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów ani wchodzić w szczegóły składanych deklaracji podatkowych i wykazywanych w nich pozycji oraz skomplikowanych przepisów księgowo-finansowych. Najistotniejsza jest bowiem realna kwota kilkuset milionów złotych zapłaconych w roku 2016 przez naszą Grupę z tytułu podatku dochodowego".

I jeszcze raz zapewnia, że wszystkie dane dotyczące jej finansów znajdują się w publikowanych cyklicznie sprawozdaniach finansowych, gdzie można bez problemu znaleźć wartości, które podaje.

- Chcielibyśmy również dodać, że w 2017 roku suma wpłaconych przez Grupę Cyfrowy Polsat danin publicznych na rzecz państwa wyniosła ponad 700 milionów złotych - kończy swój komunikat.

Fiskus chce dodatkowego podatku od Polsatu

Ale to nie koniec przykrości, które serwuje Polsatowi fiskus.

Okazuje się, że dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy zaskarżoną przez nadawcę decyzję naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, która "określa zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2011 w kwocie wyższej od zadeklarowanej o wartość 40,6 mln zł plus odsetki od zaległości podatkowych".

Polsat nie zgadza się z decyzją dyrektora Izby Administracji Skarbowej i, jak poinformował w środę, zamierza wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Spółka nie zamierza na ten moment zawiązywać żadnych rezerw obciążających jej bieżący wynik finansowy z tego tytułu.

Jednocześnie okazuje się też, że naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie wydał decyzję, która "określa wysokość zobowiązania podatkowego spółki z tytułu niepobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w roku 2012 w kwocie 24,2 mln zł powiększonej o odsetki od zaległości podatkowych".

- W wydanej decyzji organ zakwestionował prawo spółki do zastosowania zwolnienia z obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych płatności odsetkowych dokonanych w 2012 roku - informuje Polsat.

Dodaje, że decyzja naczelnika jest nieostateczna i nie podlega wykonaniu. - Spółka będzie odwoływać się od decyzji organu ze względu na posiadane opinie renomowanych podmiotów oraz nie zamierza na ten moment zawiązywać żadnych rezerw obciążających jej wynik finansowy - zapowiedział Polsat w komunikacie.

Dodał, że fiskus bada też jego rozliczenia podatkowe za lata 2013 i 2014. - W przypadku utrzymania niekorzystnej, a zdaniem spółki błędnej interpretacji przepisów dotyczących przedmiotu sporu, dodatkowe zobowiązania Spółki z tego tytułu odnośnie lat 2013 i 2014 mogą wynieść około 35 mln zł, plus odsetki od zaległości podatkowych - czytamy w komunikacie Polsatu.

Co ciekawe, z danych Ministerstwa Finansów wynika, że Telewizja Polska nie zapłaciła w 2016 r. ani złotówki CIT.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: