"Dobry start" - jak szybciej uzyskać pieniądze na wyprawkę dla uczniów i studentów? Jest sposób

Robert Kędzierski
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniło w jaki sposób uzyskać środki z tytułu nowego programu "Dobry Start". Wnioski będzie można składać od 1 lipca, ale tylko w jeden sposób.

"Dobry Start", nowy projekt rządowy, przybiera coraz bardziej konkretną formę. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt rozporządzenia, które określa sposób składania wniosków. 

Komu i ile?

Według założeń o wypłatę świadczenia na wyprawkę, którego wysokość ma wynieść 300 zł, trzeba się ubiegać składając odpowiedni wniosek. Środki przysługują na dzieci uczące się do 18 roku życia lub do 20 roku, jeśli kontynuują naukę. Dzieci niepełnosprawne świadczenie należne jest do 24 roku życia. 

Program, którego głównym celem jest wyrównywanie szans wśród uczniów, ma mieć charakter powszechny, dlatego wsparciem z programu zostaną objęte rodziny z dziećmi na utrzymaniu w wieku szkolnym bez względu na dochód.

- stwierdza minister Elżbieta Rafalska w komentarzu do projektu rozporządzenia. 

Co trzeba zrobić?

Pieniądze nie trafią do nas automatycznie. Osoba uprawniona musi złożyć odpowiedni wniosek. Organem właściwym jest w tym wypadku urząd gminy lub miasta właściwy dla miejsca zamieszkania. 

Kiedy składać wniosek?

Projekt rozporządzenia zakłada możliwość składania wniosków od 1 lipca. W tym wypadku chodzi jednak wyłącznie o wnioski elektroniczne. Urzędy mają być gotowe na przyjmowanie wniosków od 1 sierpnia.

Maksymalny termin  złożenia wniosku do 30 listopada. 

Kiedy otrzymamy pieniądze i w jaki sposób?

Organ rozpatrujący wniosek będzie musiał rozpatrzyć go w maksymalnie dwa miesiące. Wnioski złożone w lipcu i sierpniu mają być rozpatrywane nie później niż do końca września. Jeśli przyjmiemy, że wniosek składamy do końca sierpnia - a w tych dniach w szkołach zazwyczaj odbywają się już pierwsze zebrania, środki otrzymamy niewiele ponad miesiąc później. Można też zakładać, że lepiej wniosek złożyć elektronicznie - jest wtedy szansa, że środki trafią do nas na początku września. 

Pieniądze ze świadczenia trafią na konto podane we wniosku. Koszt projektu to 1,42 mld zł. 

Dziennikarze OKO.press wyliczają, że plany wprowadzenia programu "Dobry Start" zbiegają się w czasie z efektami zmiany w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Przewiduje ona obniżenie dopłat do podręczników dla uczniów podstawówek. Oszczędności w latach 2018-2021 mają wynieść 1,5 mld zł. W przyszłym roku dla budżetu państwa koszt spadnie z 404 do 286 mln zł. 

Czytaj też: Droga na szczyt i z powrotem. Jak powstawały i upadały największe przeglądarki internetowe

***

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: