Duży problem z małym ZUS-em. Przedsiębiorcy i związkowcy niezadowoleni z projektu ustawy

Mały ZUS miał być wybawieniem dla nisko dochodowych działalności, firm w trakcie przebranżawiania czy po prostu rozwiązaniem na gorsze czasy, kiedy interes nie kręci się zgodnie z oczekiwaniami. Po wstępnych konsultacjach społecznych można powiedzieć, że zarówno wśród przedsiębiorców, jak i przedstawicieli związków zawodowych panuje umiarkowany entuzjazm.

- Chcielibyśmy, by składki na ubezpieczenie społeczne były uzależnione od uzyskiwanego przychodu. Jeśli ktoś nie uzyskuje przychodu większego niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia, wówczas jego składka na ZUS będzie wielokrotnie niższa - mówiła w styczniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Zamieniając to na liczby: mały ZUS wynosiłby obecnie 520 zł ze składką zdrowotną zamiast 1236 zł.

Emilewicz podkreślała, że "mały ZUS" powstaje z myślą o drobnych przedsiębiorcach, takich jak np. fryzjerki, dla których samozatrudnienie często jest jedyną możliwością dostania pracy, ale koszty utrzymania działalności znacząco obniżają jej rentowność i niekiedy podważają sens prowadzenia biznesu.

Przedsiębiorcy jednak od samego początku byli sceptyczni. Powód? Ministerstwo cały czas mówi o przychodzie, a nie dochodzie. W praktyce oznacza to, że właściciel małego sklepu, który odnotuje miesięcznie przychód rzędu kilkunastu tysięcy, ale dochód tysiąca, nie załapie się na udogodnienie.

Związkowcy z OPZZ tłumaczą, że mały ZUS zmniejszy w ciągu 10 lat o 6 mld zł kwotę wpływów do FUS, a ten już ma problemy z wypłacalnością. Boją się również, że możliwość płacenia mikro-składek przy równoczesnym pełnym objęciu ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym doprowadzi do sytuacji wypychania bądź ucieczki na samozatrudnienie. Związkowcy przypominają, że o ile miło jest płacić niskie składki, to niewielu pamięta, że przekładają się one realnie na wysokość świadczenia emerytalnego.

Elżbieta Lutow, dyrektor Zespołu Rozwoju Przedsiębiorczości ze Związku Rzemiosła Polskiego cytowana przez Dziennik Gazetę Prawną tłumaczyła, że "składek na własne ubezpieczenia społeczne nie można traktować jak podatku, są to składki na przyszłe świadczenia emerytalno-rentowe i nie powinno się ich zasadniczo różnicować, uzależniając np. od dochodów czy tym bardziej od przychodów". Dlatego ZRP w oficjalnym stanowisku postuluje, aby wsparciem dla przedsiębiorców o niskich dochodach było zwiększenie kwoty wolnej od podatku dochodowego.

Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Lewiatan, wieloletni członek rady nadzorczej ZUS uważa, że działanie ustawy trzeba będzie intensywnie monitorować przez pierwsze dwa lata i dopiero po tym czasie przyjdzie czas na ocenę, czy się sprawdziła.

+++

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (17)
Mały ZUS pod krytyką związkowców i przedsiębiorców
Zaloguj się
 • brunon_k

  Oceniono 19 razy 15

  Po co tyle zamieszania? Jest już sprawdzone wypracowane rozwiązanie w postaci KRUS. Ok 100 zł miesięcznie składek społecznych i zdrowotnych, a i emerytura jest wypracowana.
  Zresztą rząd bierze przykłady w sprawie funkcjonowania Trybunałów Konstytucyjnych i Sądów Najwyższych w innych krajach wprowadzając swoje"reformy" to może się wzorować rozwiązaniami angielskimi w sprawie składek na ubezpieczenia drobnych przedsiębiorców.

 • hehe247

  Oceniono 14 razy 12

  jak słysze zwiazkowcy to mnie skręca..dochodem można sterować przez koszty , mam małą działalność i mnie to ratuje, np. przychód 2 ttys z czego 1160 na zus - czujesz związkowy cwaniaczku

 • jonaszewski

  Oceniono 5 razy 5

  A czemu nie może być po prostu procent? Musi być stała kwota? Nie masz przychodu, bo rozkręcasz firmę, to płacisz niskie składki. Lepsze to niż nie płacić w ogóle i ciągnąć zasiłek.

 • credit28

  Oceniono 4 razy 4

  Prowadzę działalność gospodarczą. Obliczyłem, że płacąc co miesiąc po ponad 1000 zł, przez 30 lat odprowadzenia do ZUS ok 350 tys. zł. ZUS przysłał mi informację, że moja emerytura będzie wynosić 416 zł... I co wy na to?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX