Tesla musi zdobyć 10 miliardów dolarów - ostrzega Goldman Sachs. Inaczej będą duże problemy

Rafał Hirsch
Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że Tesli zabraknie pieniędzy zanim zacznie ona zarabiać na swoim biznesie. Aby móc dalej istnieć spółka Elona Muska będzie musiała do 2020 roku zdobyć 10 miliardów dolarów.

Tesli skończą się pieniądze

Tesla to producent samochodów elektrycznych, które kojarzą się z luksusem i nowoczesnością. Niestety to także spółka, która w swojej historii nie zarobiła jeszcze ani centa. Zdaniem analityków amerykańskiego banku Goldman Sachs jeśli to się szybko nie zmieni, to firmie za kilkanaście miesięcy po prostu skończą się pieniądze.

Tesla szybko zwiększa skalę działalności i sprzedaje coraz więcej aut, ale jednocześnie wciąż wydaje ogromne pieniądze na rozbudowę sieci sprzedaży i kolejne fabryki. Bardzo duża skala inwestycji powoduje, że firma wciąż przynosi straty. Pieniądze na jej działalność nie pochodzą z zysków, ale od inwestorów, którzy zaufali Elonowi Muskowi w przeszłości. 

Stanowisko Goldman Sachs jest ciekawe, ponieważ stoi w sprzeczności z tym, co od kilku miesięcy powtarza sam Musk. Wielokrotnie powtarzał on, że Tesla nie będzie musiała już wracać do inwestorów z prośbą o kolejny zastrzyk kapitału. Jest on przekonany, że ta gotówka, którą spółka posiada obecnie wystarczy do tego, aby ją "dowieźć" do momentu, w którym zacznie ona sama zarabiać na swoją działalność. Według Muska moment ten nadejdzie w drugiej połowie tego roku. 

Tesla za dużo wydaje

Problem w tym, że w tę zapowiedź Muska mało kto wierzy. Tesla "przepala" gotówkę w tempie blisko miliarda dolarów na kwartał. W pierwszym kwartale zasoby gotówki zmniejszyły się o 700 mln USD i na koniec marca wynosiły 2,7 mld dolarów. Spółka zapowiedziała, że znacząco ograniczy swoje wydatki inwestycyjne w tym roku. Analityków, którzy w czasie konferencji powynikowej zadawali bardziej dociekliwe pytania Musk potraktował bardzo nieładnie i nieprofesjonalnie. 

To tylko dodatkowo zwiększyło niepokój na rynku, a kwestia tego kiedy Tesli skończy się gotówka jest od miesiąca kluczowym problemem dla wszystkich zainteresowanych tą spółką na rynku finansowym. Pesymizm widać w notowaniach akcji, które po tąpnięciu w marcu nie mają siły na odrobienie strat

Notowania giełdowe akcji TesliNotowania giełdowe akcji Tesli wykres: investing.com

Wszystko będzie dobrze

Cała historia topniejących zapasów gotówki w Tesli zdaniem Goldman Sachsa skończy się jednak happy endem. Według analityków banku spółka nie będzie miała żadnego problemu z tym, żeby kolejny raz dostać pieniądze od inwestorów. Niezależnie od tego, czy postanowi sprzedać im nowe akcje, czy może obligacje. Chętni na pewno się znajdą. 

Wtedy jednak pojawi się nowy problem: wiarygodności Elona Muska. Jeśli Tesla faktycznie będzie musiała wrócić na rynek finansowy po pieniądze, to stanie się tak wbrew wielokrotnie powtarzanym obietnicom Muska. Z pewnością więc zrobi on wszystko aby nieprawdziwe okazały się zapowiedzi Goldman Sachsa, a nie jego. 

Więcej o:
Komentarze (62)
Tesla musi zdobyć 10 miliardów dolarów - ostrzega Goldman Sachs. Inaczej będą duże problemy
Zaloguj się
 • rzewuski1

  Oceniono 25 razy 17

  To oczywiste, gdy Morawiecki obiecał polskie samochody elektryczne było pewne że Tesla jest już bankrutem.

 • Marcin Sasielski

  Oceniono 8 razy 6

  Kazdy normalny biznesmen wie ze najpierw trzeba jedno dobrze zrobic a nie lapac sie jednoczesnie za kilka rzeczy i zadnej dobrze nie ukonczyc. Gosc jest irracjonalny biznesowo: samochody, rakiety, pociagi, tunele, baterie, czapki, cegowki, dachowki solarne....to jest jakas masakra, dojdzie jeszcze fabryka czekolady....

 • ogniesteoczy

  Oceniono 10 razy 6

  będzie dobrze jak w getbacku :)

 • eend

  Oceniono 19 razy 5

  Zwykła klasyczna piramida stworzona przez "wizjonera" z rodzinką. I bardzo dobrze, to lada moment pieprznie bo musi, praw natury się nie oszuka. Pan "wizjoner" ma wyznawców, pchają w jego pomysły miliardy a jemu wciąż "MAO" i "MAO". Klasyczny szaleniec potrafiący ubierać swoje pomysły w odpowiedni pijar. Niczego więcej nie trzeba.Nie żal mi ludzi którzy utopili w tej piramidzie bardzo dużo pieniędzy.

 • mrc1234

  Oceniono 22 razy 4

  Po Tesli - producencie aut - za 15 lat nie będzie śladu . Tesla zniknie z rynku w momencie jak giganci motoryzacji pokażą swoje modele elektryczne .

 • fafarafafafa

  Oceniono 5 razy 3

  "Tesla to producent samochodów elektrycznych, które kojarzą się z luksusem i nowoczesnością". Nie. Tesla to firma kojarząca się z naciąganiem naiwnych.

 • nunulek0904

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego w kraju " mlekiem i miodem " płynącym , wózek elektryczny dla inwalidów , kosztuje 45 k ? Czas oprzytomnieć i przestać dymać ludzi na kasę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX