Tesla musi zdobyć 10 miliardów dolarów - ostrzega Goldman Sachs. Inaczej będą duże problemy

Rafał Hirsch
Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że Tesli zabraknie pieniędzy zanim zacznie ona zarabiać na swoim biznesie. Aby móc dalej istnieć spółka Elona Muska będzie musiała do 2020 roku zdobyć 10 miliardów dolarów.

Tesli skończą się pieniądze

Tesla to producent samochodów elektrycznych, które kojarzą się z luksusem i nowoczesnością. Niestety to także spółka, która w swojej historii nie zarobiła jeszcze ani centa. Zdaniem analityków amerykańskiego banku Goldman Sachs jeśli to się szybko nie zmieni, to firmie za kilkanaście miesięcy po prostu skończą się pieniądze.

Tesla szybko zwiększa skalę działalności i sprzedaje coraz więcej aut, ale jednocześnie wciąż wydaje ogromne pieniądze na rozbudowę sieci sprzedaży i kolejne fabryki. Bardzo duża skala inwestycji powoduje, że firma wciąż przynosi straty. Pieniądze na jej działalność nie pochodzą z zysków, ale od inwestorów, którzy zaufali Elonowi Muskowi w przeszłości. 

Stanowisko Goldman Sachs jest ciekawe, ponieważ stoi w sprzeczności z tym, co od kilku miesięcy powtarza sam Musk. Wielokrotnie powtarzał on, że Tesla nie będzie musiała już wracać do inwestorów z prośbą o kolejny zastrzyk kapitału. Jest on przekonany, że ta gotówka, którą spółka posiada obecnie wystarczy do tego, aby ją "dowieźć" do momentu, w którym zacznie ona sama zarabiać na swoją działalność. Według Muska moment ten nadejdzie w drugiej połowie tego roku. 

Tesla za dużo wydaje

Problem w tym, że w tę zapowiedź Muska mało kto wierzy. Tesla "przepala" gotówkę w tempie blisko miliarda dolarów na kwartał. W pierwszym kwartale zasoby gotówki zmniejszyły się o 700 mln USD i na koniec marca wynosiły 2,7 mld dolarów. Spółka zapowiedziała, że znacząco ograniczy swoje wydatki inwestycyjne w tym roku. Analityków, którzy w czasie konferencji powynikowej zadawali bardziej dociekliwe pytania Musk potraktował bardzo nieładnie i nieprofesjonalnie. 

To tylko dodatkowo zwiększyło niepokój na rynku, a kwestia tego kiedy Tesli skończy się gotówka jest od miesiąca kluczowym problemem dla wszystkich zainteresowanych tą spółką na rynku finansowym. Pesymizm widać w notowaniach akcji, które po tąpnięciu w marcu nie mają siły na odrobienie strat

Notowania giełdowe akcji TesliNotowania giełdowe akcji Tesli wykres: investing.com

Wszystko będzie dobrze

Cała historia topniejących zapasów gotówki w Tesli zdaniem Goldman Sachsa skończy się jednak happy endem. Według analityków banku spółka nie będzie miała żadnego problemu z tym, żeby kolejny raz dostać pieniądze od inwestorów. Niezależnie od tego, czy postanowi sprzedać im nowe akcje, czy może obligacje. Chętni na pewno się znajdą. 

Wtedy jednak pojawi się nowy problem: wiarygodności Elona Muska. Jeśli Tesla faktycznie będzie musiała wrócić na rynek finansowy po pieniądze, to stanie się tak wbrew wielokrotnie powtarzanym obietnicom Muska. Z pewnością więc zrobi on wszystko aby nieprawdziwe okazały się zapowiedzi Goldman Sachsa, a nie jego. 

Więcej o: