Prezes ZPP: Pensje w Polsce rosną zbyt szybko, a emigranci i tak nie wracają do kraju

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, komplementując najnowsze dane GUS o wzroście wynagrodzeń powiedział, że pensje w Polsce rosną zbyt szybko. - To dla gospodarki w dłuższym okresie jest niedobre - ocenił w rozmowie z PAP.

Najnowsze dane GUS dotyczące wzrostu wynagrodzeń są lepsze, niż prognozowali ekonomiści.Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wyniosło 4840,44 zł. To oznacza wzrost o 7,8 proc. rok do roku.

Podobnego tempa wzrostów - na poziomie 7-8 proc. rok do roku - ekonomiści oczekują także w kolejnych miesiącach, a np. analitycy mBanku uważają, że „w obecnych warunkach można sobie z powodzeniem wyobrazić wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przedziale 8- 10 proc. w drugiej połowie roku”. 

Co wpłynęło na tak dynamiczny wzrost wynagrodzeń w kwietniu? W opinii analityków, dynamikę płac stymulowały m.in. pozytywny efekt liczby dni roboczych, wypłaty premii w górnictwie czy efekt bazy statystycznej (po odsezonowaniu) z poprzedniego roku.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w kwietniu wyniosło 4840 zł. Tempo wzrostu zaskoczyło ekonomistów

Wiadomość cieszy pracowników, jednak zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa ZPP za wzrostem płac nie idzie poprawa wydajności i produktywności. - To dla gospodarki w dłuższym okresie jest niedobre - ocenił w rozmowie z PAP. W jego opinii podwyżka płac ponad prognozy ekonomistów jest efektem niskiego bezrobocia i towarzyszącej mu presji płacowej. Pensje rosną głównie w tych sektorach gospodarki, które aktualnie przeżywają złoty okres.

Zatrudniają 800 osób rocznie, chętnych jest 45 tysięcy. Budimex: To pracownicy dyktują dziś warunki, ale tylko ci dobrzy

Podobnego zdania jest Rafał Baniak, Z-ca Dyr. Generalnego Pracodawcy RP, który podkreśla, że możliwość zatrudniania pracowników ze wschodu nie poprawia sytuacji polskich przedsiębiorców.

Jest dobrze, ale jak długo?

Pracownicy czują, że choć sytuacja dla wielu przybrała korzystny obrót, to zmiany nie są systemowe, więc nie można mówić o stabilności pracy i płacy.

W opinii Kaźmierczaka to jeden z powodów, dla których choć emigracja wyhamowała, to jak na razie Polacy, którzy lata temu wyjechali z kraju, nie wracają do ojczyzny.

- Dalej mamy drastyczne opodatkowanie najniższych wynagrodzeń i dalej mamy relatywnie wysoki koszt wynajmu mieszkania w stosunku do zarobków. Dopóki się nie usunie tych dwóch przyczyn, to młodzi nie będą wracać - ocenił w rozmowie z PAP.

+++

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (208)
Prezes ZPP: Pensje w Polsce rosną zbyt szybko, a emigranci i tak nie wracają do kraju
Zaloguj się
 • ebom

  Oceniono 80 razy 52

  Pieniądze to jedno, ale jak ktoś na zachodzie zaznał kultury, wzajemnego szacunku i choćby względnego ogarnięcia administracyjnego, to żadne bajki o no-go-zone'ach go do kraju z powrotem nie ściągną. Sorry, PiSlamiści, ale ten czarny PR, który sobie za granicami kraju robicie, trafia też do tych waszych ukochanych obywateli na emigracji. Zwyczajnie fajniej się żyje w kraju, gdzie tabletka dzień po leży na półce w drogerii, a rodzice wiedzą od pierwszej klasy, jakim tokiem będzie prowadzona edukacja ich dzieci.

 • aa1000

  Oceniono 71 razy 43

  Wracać do kraju ONR-owców; TVPiS; sejmowej produkcji bubli i "strażników" wiary i konstytucji ??????

 • eclipse23

  Oceniono 58 razy 36

  polacy w polsce lubicie utrzymywać księży?, placić za nich podatki i zus coby zdrowe byczki miały na samochody i brutalne gwałcenie dzieci na dominikanie.

 • re_x

  Oceniono 37 razy 29

  " jednak zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa ZPP za wzrostem płac nie idzie poprawa wydajności i produktywności."-panie niedouczony lub uczony w komunie prezesie,poprawa wydajności leży po stronie pracodawcy, a nie pracownika!Trzeba inwestować!ale w Polsce bardziej się opłaca zatrudnić 3 osoby za minimalną i niech wykonują pracę ręcznie niż kupić drogą maszynę i zatrudnić do jej obsługi wykwalifikowaną osobę..proszę popatrzyć na rolnictwo-wydajność wzrosła kilkukrotnie!dlaczego?rolnik konikiem orał pole kilka dni, dzisiaj ten sam rolnik traktorem za 300 tys zrobi to samo w kilka godzin.Przyzwyczailiście się do niewolniczych stawek i nie chcecie inwestować, bo pracownik jest tani

 • napletekgandalfa

  Oceniono 35 razy 27

  Ja nie będę komentować pana z ZPP.
  Wejdźcie sobie na: oferty.praca.gov.pl, sprawdźcie, jakie wynagrodzenia operują pracodawcy oraz jakim cudem na stronie rządowej, lądują ogłoszenia z prywatnych pośrednictw "pracy" i dlaczego są w sporej części do obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji?

 • Cyryl Pawel

  Oceniono 24 razy 22

  "Dalej mamy drastyczne opodatkowanie najniższych wynagrodzeń i dalej mamy relatywnie wysoki koszt wynajmu mieszkania w stosunku do zarobków. Dopóki się nie usunie tych dwóch przyczyn, to młodzi nie będą wracać"

  To, oczywiście, też. Ale podstawowym powodem wyjazdów było to, że ludzie mieli dosyć obozów pracy Cezarego Kaźmierczaka i jego kolegów z ZPP.

 • spamboy

  Oceniono 31 razy 21

  Wracać do państwa, które zmienia zasady jak mu wygodnie z tygodnia na tydzień?
  Do państwa z którego inwestycje zewnętrzne wyparowują z prędkością światła?
  Do państwa w którym obywatel to potencjalny podatkowy oszust i lawirant?
  Do państwa w którym obywatel może być inwigilowany na wszelkie sposoby bez żadnych podstaw uzasadniających takie działanie?
  Do państwa które jest bankrutem emerytalnym?
  Do państwa które nie chce pomagać gdy obywatel straci swoją przydatność generowania przychodu?
  Do państwa które siłą narzuca obywatelowi wiarę?
  Do państwa którego przedstawiciele kompletnie się nie liczą na arenie międzynarodowej?
  Do państwa które skłócone jest ze wszystkimi sąsiadami?
  Do państwa w którym każdy dzień zaczyna się od wku* innenj grupy społecznej?
  Do państwa w którym szczuje się jednych obywateli przeciwko innym?
  Do państwa w którym politycy boją się obywateli?
  Do państwa w którym na pytania obywateli o stan finansów odpowiada się "to nie wasza sprawa"?
  Do państwa w którym hołduje się bandytyzmowi pod przykrywką patriotyzmu?
  Do państwa w którym pierwszy lepszy kulson może bez przeszkód znęcać się nad obywatelem paralizatorem?
  Do państwa o jednym z najwyższych poziomie obciążenia podatkami?
  Do państwa którego opieka medyczna jest iluzoryczna, a pacjenci umierają przed terminami wyznaczanych zabiegów?
  Do państwa w którym kształtowanie rodziny dyktuje kościół a nie obywatel?
  Do państwa które tylko czyha na ich zarobione pieniądze.

  Musieli by na głowę upaść i jeszcze być dodatkowo oklepani ciężkim bejsbolem po tej głowie, by wpaść na taki głupi pomysł powrotu!

 • epik73

  Oceniono 24 razy 20

  W filmie 300 mil do nieba padł tekst "Nie wracajcie tu nigdy!!!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX