Dyrektor w administracji rządowej zarabia ponad 12 tys. zł brutto. Jego podwładny cztery razy mniej

Z danych zebranych przez firmę badawczą Sedlak&Sedlak wynika, że mediana wynagrodzeń w administracji rządowej w 2017 roku wyniosła 3851 zł brutto. Zarobki jednej czwartej najlepiej opłacanych pracowników wyniosły nie mniej niż 5441 zł brutto. Najlepiej powodziło się dyrektorom. Ci na państwowej posadzie zarabiali niewiele mniej od kolegów po fachu w prywatnych firmach.

Raport uwzględniający dane o zarobkach w administracji rządowej powstał w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń z roku 2017. Pod uwagę wzięto pensję 1564 pracowników administracji rządowej. Co udało się ustalić?

Przede wszystkim medianę zarobków. W ubiegłym roku wyniosła ona 3851 zł dla wszystkich stanowisk i grup zawodowych. Jedna czwarta pracowników zarabiała nie więcej niż 3000 zł, a kolejne 25 proc. nie mniej niż 5441 zł brutto.

Jak wszędzie, tak i w administracji rządowej, zarobki rosną wraz z rangą stanowiska, a różnice są naprawdę spore. Podczas gdy pracownik szeregowy zarabiał 2934 zł brutto, dyrektor mógł liczyć na 12267 zł brutto. Jeżeli chodzi o pracowników na szczeblu zarządzającym, to stawki były zbliżone do tych na tzw. wolnym rynku. Media wynagrodzeń dyrektorów we wszystkich typach firm wyniosła w analogicznym okresie 12708 zł brutto.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2017Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2017 Sedlak&Sedlak

Urzędnik niższego szczebla zarabia mniej od kasjera w dyskoncie. Najgorzej mają sekretarki

Liczy się wytrwałość

Na wysokość zarobków wpływa nie tylko stanowisko, ale również staż pracy. Wynika to najprawdopodobniej z gromadzonych dodatków, w tym dodatku stażowego.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2017Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2017 Sedlak&Sedlak

Urzędy, których utrzymanie kosztuje nas najwięcej. Lider jest tylko jeden

Specjalista specjaliście nierówny

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2017Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2017 Sedlak&Sedlak

Ile wynosi mediana zarobków poza administracją rządową?

Medianę zarobków dla wszystkich grup zawodowych GUS podaje co dwa lata, dlatego najnowsze dane odzwierciedlają stan na październik 2016 roku. Zarabialiśmy wtedy przeważnie 3510 zł brutto, czyli nieco ponad 2500 zł na rękę. A to i tak wartość liczona dla firm zatrudniających powyżej 9 pracowników.

Dane GUSDane GUS opracowanie Sedlak&Sedlak

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: