Według BBC, we wtorek 5 czerwca na corocznym spotkaniu Tesli w Mountain View w Kalifornii została odrzucona propozycja przedstawiona przez CtW Investment Group, jednego z akcjonariuszy Tesli, by pozbawić Elona Muska, założyciela, dyrektora wykonawczego i zarazem prezesa Tesli, właśnie tej ostatniej funkcji - prezesa. Oprócz tego akcjonariusz, wezwał do odrzucenia kandydatur trzech dyrektorów Tesli.
Czytaj też: Elon Musk zaskakuje deklaracją. Tesla ma wreszcie stać się rentowna
Inwestor twierdził, że rzeczonym osobom brakuje kwalifikacji lub niezależności do zajmowania tak ważnych funkcji firmie. Chodziło o Antonio Graciasa, starszego niezależnego dyrektora Tesli; Jamesa Murdocha, prezesa firmy Twenty-First Century Fox, a także o Kimbala Muska , który jest bratem Elona Muska.
CtW wraz z dwoma innymi inwestorami, poparli ideę rozdzielenia funkcji prezesa i dyrektora wykonawczego, a jednocześnie sprzeciwili się ponownemu wyborowi trzech wskazanych powyżej dyrektorów.
Sama Tesla zaleciła inwestorom zezwolenie Muskowi na zachowanie obydwu funkcji. Jednocześnie stwierdziła, że jej dyrektorzy mają odpowiednie kwalifikacje
Akcjonariusze głosowali zgodnie z rekomendacją Tesli. Dzięki temu Musk nadal pełni obie funkcje w Tesli, a nawet się umocnił. Akcjonariusze wybrali bowiem ponownie trzech zakwestionowanych dyrektorów do rady producenta samochodów elektrycznych.
Tesla S p100d Fot. Tesla
Tesla zbuduje kolejną gigafabrykę
Musk ma 20 procent udziałów spółce Tesla Motors i w znacznym stopniu ją kontroluje. Koncern ten jest wyceniany na prawie 50 miliardów dolarów. Jest to obecnie o prawie 5 miliardów dolarów więcej niż wart jest inny amerykański producent samochodów - Ford.
Na spotkaniu akcjonariuszy Musk poinformował o planowanej budowie gigafabryki w Szanghaju. Wskazał dodatkowo, że cel, którym było, osiągnięcie do końca tego miesiąca zdolności wytwarzania 5 tys. samochodów modelu 3 tygodniowo, był bliski realizacji. Już w tej chwili, linie produkcyjne opuszcza 3,5 tys. samochodów tygodniowo.
Mimo to Tesla zanotowała rekordową stratę kwartalną w wysokości prawie 710 mln dol., za okres trzech pierwszych miesięcy łącznie z marcem tego roku. To ponad dwukrotnie wyższa strata niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Także ceny akcji spadły od września 2017 r. z 389 dol, za akcję do ponad 291 dol. za akcję 5 czerwca 2018 r.