Trump oskarża OPEC. Droga ropa to jej wina. To nieprawda - szybko odpowiada irański minister

Zdaniem amerykańskiego prezydenta to polityka OPEC wypchnęła ceny ropy na wysokie poziomy. Zupełnie innego zdania jest Hossein Kazempour Ardebili, przedstawiciel Iranu w OPEC - to wina Amerykanów. Prawda tym razem wydaje się, że leży pośrodku.

Ropa jest droga. Odczuwamy to wszyscy na stacjach benzynowych – ceny wyraźnie powyżej 5 złotych za litr paliwa stały się normą. Cenny surowiec w ciągu minionych 12 miesięcy podrożał aż o około 60 proc.

Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent Investing.com

Donald Trump w środę napisał na Twitterze, że ceny ropy są za wysokie i że znowu stoi za tym OPEC – organizacja państw produkujących ropę naftową.

Na słowa Trumpa bardzo szybko zareagował Hossein Kazempour Ardebili, wieloletni przedstawiciel Iranu w OPEC. – Nie można nakładać sankcji na dwóch członków OPEC (red. chodzi o Iran i Wenezuelę) i równocześnie obwiniać OPEC za dużą zmienność cen – powiedział w wypowiedzi dla Reutersa.

Czytaj więcej: Diesle są skończone. To technologia przeszłości – mówi europejska komisarz. 

Prawda leży po środku 

Na cenę ropy wpływa bardzo wiele czynników. Od kondycji światowej gospodarki, przez cenę dolara, poziom wydobycia, ustalenia OPEC aż po tempo wzrostu gospodarczego w Chinach i huragany u wybrzeży USA. Ostatnio jednak można zgodzić się odnośnie tego, że ropa drożała również w wyniku polityki OPEC.

Producenci ropy ustalili bowiem pod koniec 2016 roku po morderczych negocjacjach, że należy zmniejszyć wydobycie. Te ustalenia były przedłużane i wg ostatnich negocjacji z listopada ubiegłego roku miały obowiązywać do końca tego roku.

Kraje OPEC poważnie teraz rozważają szybsze niż planowano wycofanie się ograniczenia produkcji ropy i prawdopodobnie taką decyzję podejmą w przyszłym tygodniu na kolejnym spotkaniu w Wiedniu. Odnośnie tego dogadali się już np. Rosjanie z Saudami pod koniec maja w Petersburgu.

Trump wycofuje porozumienie z Iranem

Ale nie tylko polityka OPEC popycha ceny ropy w górę. W maju Trump podjął decyzję o wycofaniu się z porozumienia dotyczącego irańskiego programu budowy broni jądrowej. Teheran znowu został objęty amerykańskimi sankcjami. To spowodowało dalszy silny wzrost cen ropy.

Tak więc podsumowując, ceny ropy zmieniały się ostatnio zarówno w wyniku ustaleń, które zapadły na spotkaniach OPEC w Wiedniu, jak i w trakcie rozmów, które prowadzono w Białym Domu.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]