Via Baltica bliżej. Nowy odcinek droga ekspresowej S61 zaprojektuje i zbuduje Budimex

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na projekt i budowę ważnego odcinka ekspresówki S61 Szczuczyn - Budzisko. Wiemy, ile kierowcy z okolic Ełku i Szczuczyna poczekają na nową drogę.

Budimex zaprojektuje i zbuduje odcinek drogi ekspresowej S61 ze Szczuczyna do węzła Ełk Południe. To fragment drogi Szczuczyn-Raczki (łącznie 66 km) będącej częścią trasy Szczuczyn-Budzisko (granica państwa) - ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. S61 to część ważnego traktu Via Baltica.

Kolejny odcinek Via Baltica wkrótce w budowieKolejny odcinek Via Baltica wkrótce w budowie Źródło: GDKKiA

Wartość umowy wynosi 547 mln zł. Zakończenie prac przewidywane jest w terminie 29 miesięcy od daty zawarcia umowy. Kierowcy mają więc szansę pojechać nową drogą, której długość będzie liczyć ok. 23 km, w 2021 roku.

Budimex buduje też inny odcinek trasy Szczuczyn – Raczki. Pod koniec maja olsztyńska GDDKiA wybrała spółkę jako wykonawcę fragmentu Wysokie-Raczki. Wciąż nierozstrzygnięta jest sprawa ostatniego z etapów drogi o długości ok. 20 km - węzeł Ełk południe-Wysokie.

Warto przypomnieć, że obecne rozstrzygnięcia GDDKiA dotyczące trasy Szczuczyn-Raczki nie są pierwszymi. Budimex został już bowiem wyłoniony jako zwycięzca przetargu na początku roku. Konkurencji odwołali się jednak od decyzji, a Krajowa Izba Odwoławcza nakazała ponowne rozpatrzenie ofert. 

S61 na południe i północ też w budowie

Jak informowaliśmy w zeszłym roku w białostockim Oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnięto przetarg na projekt i budowę fragmentu drogi ekspresowej S61 pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Łomżą, o długości ponad 36 km.

Czytaj też: Państwowe instytucje stają na głowie, by nie wydawać pieniędzy zgodnie z tymi procedurami. 

S61 na północ również jest już w budowie. Na początku czerwca zeszłego roku podpisano umowę na wykonanie odcinka drogi z Suwałk do Budziska.

Kolejne odcinki S61 w budowieKolejne odcinki S61 w budowie Fot. GDDKiA

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2017 r. spółka miała 6,37 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Więcej o:
Komentarze (18)
Via Baltica bliżej. Nowy odcinek droga ekspresowej S61 zaprojektuje i zbuduje Budimex
Zaloguj się
 • ungvar

  Oceniono 8 razy 4

  Przetarg wygrali, ale jeszcze nie podpisali umowy. Wiec moga byc jeszcze odwolania.
  Nie wiem skad ten entuzjazm, historia uczy ze od wylonienia najlepszej oferty do podpisania umowy daleka i kreta droga.

 • hotin

  Oceniono 1 raz 1

  Partrnerstwo Trójmorza jest wdzieczne całej UE,a zwłaszcza komisarz Bieńkowskiej która ten pomysł wcześniej omawiała w restauracji Sowa&Przyjaciele.To jest wasz sukces towarzyszko!

 • panamarcina2

  Oceniono 8 razy 0

  Po co nam ta cała "via Baltica" ? Przecież ruch na tym kierunku jest znikomy a kraje bałtyckie są bardzo biedne. Powinniśmy budować drogi w stronę Niemiec i Czech - to sa nasze główne kierunki eksportowe.

 • ks.krupinski

  Oceniono 4 razy 0

  Umowę na budowę drogi Suwałki-Budzisko podpisano faktycznie na początku czerwca... 2017 roku!

 • wilczek1968

  Oceniono 1 raz -1

  Po co wydajemy miliardy na drogi dla Rosjan, Litwinów czy Łotyszy? Budujmy drogi tam, gdzie sami jeździmy.

 • laik404

  Oceniono 11 razy -1

  Za 20 lat może i ta trasa będzie gotowa w całości.

  To dobrze, nic tym Żmudzinom ze znakami LT nie ułatwiać, zwłaszcza dojazdu do ich portów. To po prostu nie leży w interesie Polaków i polskich portów.

  I cały czas pamiętać o rozebranej linii kolejowej do Możejek dla Orlenu, polskich nazwiskach na Litwie i tym podobnych niuansach.

  A to że Pisiory się biorą za tą drogę i trąbią o polskim interesie - no cóż - ktoś się czegoś innego spodziewał?

 • ltte

  Oceniono 6 razy -2

  A kiedy będzie można sprawnie wyjechać z lotniska Okęcie na Tarczyn i lotnisko Radom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX