Via Baltica bliżej. Nowy odcinek droga ekspresowej S61 zaprojektuje i zbuduje Budimex

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na projekt i budowę ważnego odcinka ekspresówki S61 Szczuczyn - Budzisko. Wiemy, ile kierowcy z okolic Ełku i Szczuczyna poczekają na nową drogę.

Budimex zaprojektuje i zbuduje odcinek drogi ekspresowej S61 ze Szczuczyna do węzła Ełk Południe. To fragment drogi Szczuczyn-Raczki (łącznie 66 km) będącej częścią trasy Szczuczyn-Budzisko (granica państwa) - ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. S61 to część ważnego traktu Via Baltica.

Kolejny odcinek Via Baltica wkrótce w budowieKolejny odcinek Via Baltica wkrótce w budowie Źródło: GDKKiA

Wartość umowy wynosi 547 mln zł. Zakończenie prac przewidywane jest w terminie 29 miesięcy od daty zawarcia umowy. Kierowcy mają więc szansę pojechać nową drogą, której długość będzie liczyć ok. 23 km, w 2021 roku.

Budimex buduje też inny odcinek trasy Szczuczyn – Raczki. Pod koniec maja olsztyńska GDDKiA wybrała spółkę jako wykonawcę fragmentu Wysokie-Raczki. Wciąż nierozstrzygnięta jest sprawa ostatniego z etapów drogi o długości ok. 20 km - węzeł Ełk południe-Wysokie.

Warto przypomnieć, że obecne rozstrzygnięcia GDDKiA dotyczące trasy Szczuczyn-Raczki nie są pierwszymi. Budimex został już bowiem wyłoniony jako zwycięzca przetargu na początku roku. Konkurencji odwołali się jednak od decyzji, a Krajowa Izba Odwoławcza nakazała ponowne rozpatrzenie ofert. 

S61 na południe i północ też w budowie

Jak informowaliśmy w zeszłym roku w białostockim Oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnięto przetarg na projekt i budowę fragmentu drogi ekspresowej S61 pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Łomżą, o długości ponad 36 km.

Czytaj też: Państwowe instytucje stają na głowie, by nie wydawać pieniędzy zgodnie z tymi procedurami. 

S61 na północ również jest już w budowie. Na początku czerwca zeszłego roku podpisano umowę na wykonanie odcinka drogi z Suwałk do Budziska.

Kolejne odcinki S61 w budowieKolejne odcinki S61 w budowie Fot. GDDKiA

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2017 r. spółka miała 6,37 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Więcej o: