Apple Pay - po kilku miesiącach medialnych spekulacji - oficjalnie ruszył w Polsce. To system, który umożliwia płatności zbliżeniowe za pomocą iPhone'a lub Apple Watch podczas zakupów, a także płatności online.
Z nowego systemu mogą korzystać posiadacze sprzętu Apple korzystający z kart Mastercard i Maestro oraz Visa wydanymi przez następujące banki:
Wkrótce do tego grona dołączy również PKO Bank Polski.
Co ciekawe, ledwie Apple Pay ruszył w Polsce, a już pierwszy bank ruszył z promocją opartą na tej usłudze. mBank postanowił, że wszyscy klienci, którzy zarejestrują się w promocji do końca 2018 r. i wykonają przynajmniej dwie transakcje Apple Pay, otrzymają premię 20 zł.
Do korzystania z usługi w sklepach stacjonarnych użytkownik musi posiadać iPhone'a SE, iPhone 6 albo nowszy model (iPhone 7, iPhone 8, iPhone X), lub któryś z zegarków Apple Watch. Po konfiguracji usługi telefonem lub zegarkiem płacimy tak jak kartą - zbliżając urządzenie do terminala.
Apple Pay w Polsce Fot. Mastercard
Z Apple Pay płacić można w sklepach online, na stronach internetowych lub w aplikacjach obsługujących tę usługę. Transakcje autoryzuje się poprzez dotknięcie czytnika Touch ID lub, w przypadku modelu iPhone X, dwukrotne wciśnięcie przycisku z boku urządzenia i spojrzenie w kierunku ekranu, z użyciem funkcji Face ID. Dzięki Apple Pay wypełnianie długich formularzy czy wielokrotne wprowadzanie danych dotyczących płatności i dostawy staje się zbędne.
Apple Pay w przeglądarce działa na urządzeniach iPhone 6 i nowszych, iPhone SE, iPad Pro, iPad (5. generacji), iPad Air 2 oraz iPad mini 3 i nowszych.
Z Apple Pay można również korzystać w przeglądarce Safari na dowolnym urządzeniu Mac wprowadzonym na rynek w 2012 r. lub później, z systemem operacyjnym macOS Sierra. W tym przypadku potwierdzanie płatności odbywa się za pomocą urządzenia iPhone 6 lub nowszego, Apple Watch bądź czytnika Touch ID dostępnego w nowym modelu komputera MacBook Pro
Czytaj też: BLIK, konkurent ApplePay, dostępny niemal wszędzie.
Korzystanie z Apple Pay na sprzęcie z Androidem i Windows jest niemożliwe.
Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o rozwój płatności zbliżeniowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w infrastrukturze bezgotówkowej – już prawie 95 proc. terminali płatniczych w naszym kraju wspiera tę technologię. To sprawia, że przyszłość zbliżeniowych transakcji mobilnych rysuje się w Polsce bardzo optymistycznie. Taki sposób płacenia oferuje szybkość i wygodę, które doceniają polscy konsumenci
– skomentował uruchomienie Apple Pay w Polsce Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.
***