Wysyp dobrych wieści drogowych. Są wykonawcy odcinków na S7 i S61 i autostradzie A1

Znamy wykonawców kluczowego fragmentu obwodnicy Łomży (w ciągu drogi ekspresowej S61), odcinka S7 z Krakowa do Widomej oraz (prawdopodobnie) odcinka autostrady A1 Kamieńsk-Radomsko. W tym roku kierowcy pojadą ponad 300 km nowych dróg ekspresowych.

Koniec problemów na S61?

We wtorek zielone światło od GDDKiA na zaprojektowanie i budowę odcinka S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno, czyli kluczowego fragmentu obwodnicy Łomży, otrzymała włoska spółka TOTO S.p.A. Construzioni Generali.

Proces wyłaniania wykonawcy trwał ponad rok. Po wyborze pod koniec 2017 r. spółki Impresa Pizzarotti przegrane firmy - konsorcjum PORR S.A.i Unibep S.A - zakwestionowały tę decyzję w Krajowej Izbie Odwoławczej. Po ponownym prześwietleniu Impresa Pizzarotti GDDKiA znów wybrała ofertę tej firmy, ale wówczas... sama spółka poskarżyła się na siebie do KIO. Ostatecznie po miesiącach niepewności GDDKiA  zaczęła zwracać się do kolejnych firm uczestniczących w przetargu, a dopiero czwarta z kolei - TOTO S.p.A - podtrzymała swoją ofertę. Ta wynosi 525,6 mln zł i jest o ponad 82 miliony złotych wyższa niż pierwotnie Impresa Pizzarotti.

Odcinek od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno będzie miał ponad 13 kilometrów. To najważniejszy fragment przyszłej obwodnicy Łomży, z 1200-metrowym mostem nad Narwią. Zaplanowany został jako dwujezdniowa droga ekspresowa, po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Wykonawca ma 31 miesięcy na realizację całego zadania.

.. GDDKiA

Na S7 pod Krakowem też już wiadomo

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała także o rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie projektu i budowę trasy S7 na odcinku o długości ok. 18,3 km od węzła Widoma (sam węzeł to już inne zadanie) do Krakowa - z włączeniem drogi do węzła Kraków Nowa Huta. Zadaniem zajmie się firma Polaqua. Wartość tej inwestycji to blisko 1,1 mld zł. Odcinek ma powstać w ciągu 34 miesięcy. Droga będzie dwujezdniowa z pasem dzielącym ziemnym oraz pasami awaryjnymi.

Wybór wykonawcy tego odcinka też już ma swoją "historię". Oferta firmy Impresa Pizzarotti była badana pod kątem rażąco niskiej ceny - aż w końcu została odrzucona po tym, jak spółka w terminie nie złożyła wyjaśnień. Rozważana była też oferta spółki Salini Impreglio, ale ta firma ostatecznie została wykluczona z przetargu po tym, jak GDDKiA odstąpiła w maju od umowy z nią na budowę odcinka drogi S8 Marki - Kobyłka. Prawo pozwala na takie wykluczenia.

Droga ekspresowa S7 od Krakowa do granic województwa świętokrzyskiego będzie miała łącznie blisko 56 km. Poza odcinkiem nr 3 Widoma - Kraków, znany jest już także wykonawca odcinka nr 2 węzeł Szczepanowice - węzeł Widoma. W styczniu zapadła decyzja, że budową zajmie się firma Mota Engil Central Europe SA, która zrobi to za 508,1 mln zł. Odcinek ma być gotowy w 2021 r.

.. GDDKiA

Budimex i Strabag wybudują jeszcze jeden odcinek A1?

W poniedziałek w komunikacie dla inwestorów z kolei firma Budimex poinformowała, że oferta konsorcjum tej spółki i Strabagu na budowę ok. 16,7 km autostrady A1 pomiędzy węzłami Kamieńsk a Radomsko (z budową węzła w tej drugiej lokalizacji) została najwyżej oceniona przez GDDKiA. To jeszcze nie oznacza formalnie, że z pewnością to konsorcjum wybuduje rzeczony odcinek - bo postępowanie dotyczące oceny ofert nie zostało ostatecznie zakończone, a Budimex musi jeszcze, do 3 lipca, dostarczyć GDDKiA odpowiednią dokumentację. Niemniej konsorcjum jest już blisko pozytywnego rozstrzygnięcia.

Projekt i budowa odcinka A1 między węzłami Kamieńsk a Radomsko ma kosztować ok. 466 mln zł i potrwać 32 miesiące od daty zawarcia umowy. Odcinek ma mieć po 3 pasy w każdą stronę. To samo konsorcjum Budimex-Strabag dwa tygodnie temu zostało także wybrane do budowy innego łódzkiego odcinka A1 - od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe. Tu 16-kilometrowy odcinek powstanie za ok. 480 mln zł.

Ogólnie cała autostrada A1 od północy na południe ma być gotowa w 2021 r. Na razie brakuje kilku odcinków w Łódzkiem oraz w Śląskiem. Jednak większość jeszcze niegotowych śląskich odcinków A1 ma być oddana do użytku już w 2019 r.

.. GDDKiA

Jeszcze ponad 300 km w tym roku

Jak wynika z informacji przekazanych PAP przez Krzysztofa Nalewajkę z biura prasowego GDDKiA, do końca roku do użytku na zostać oddanych jeszcze ok. 330 km dróg ekspresowych. Nalewajko wliczył tu także blisko 24-kilometrowy fragment drogi S3 pomiędzy węzłami Legnica Południe a Lubin Południe, oficjalnie otwartej w poniedziałek. 

droga ekspresowa S3 - fragmentydroga ekspresowa S3 - fragmenty GDDKiA

Jak pisaliśmy w poniedziałek, także do końca roku mają zostać oddane do użytku fragmenty na północ od węzła Lubin Południe oraz na Południe od węzła Legnica Południe tak, aby przejezdny był cały 125-kilometrowy odcinek S3 między Zieloną Górą a Bolkowem. 

W tym roku kierowcy mają pojechać także m.in. blisko 40-kilometrowym odcinkiem S7 między Koszwałami a Kazimierzowem na Pomorzu oraz 25-kilometrową obwodnicą Radomia. Powstaną także brakujące odcinki drogi ekspresowej S8 łączące Warszawę z Białymstokiem (łącznie prawie 40 km) oraz blisko 12 km drogi ekspresowej S12 łączącej węzeł Kurów Zachód na S17 z mostem na Wiśle w Puławach.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: