Rząd zdecydował. Nowe dowody osobiste już od marca 2019 roku

Od marca 2019 roku ma zacząć się wydawanie nowych dowodów, które mają ułatwić kontakt z administracją. Nie trzeba się jednak spieszyć - obecne dowody będą ważne do końca terminu ważności.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Dzięki zmianie, od marca 2019 roku dowody osobiste mają być e-dowodami, czyli mieć wbudowany chip elektroniczny umożliwiający łatwiejsze korzystanie z e-usług administracji publicznej.

Dowód z warstwą elektroniczną tzw. e-dowód będzie pełnił dotychczasowe funkcje, czyli nadal będzie potwierdzać tożsamość właściciela, czy umożliwiał podróżowanie po strefie Schengen. Do tego ma mieć funkcje, które umożliwią szersze zastosowanie dowodu – do usług online świadczonych przez administrację publiczną i nie tylko.

"Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych" – stwierdza w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj więcej: Dowodu osobistego w telefonie nie będzie. Ministerstwo Cyfryzacji zabija pomysł Anny Streżyńskiej

Co ułatwi nowy e-dowód osobisty?

Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zauważa, że nowy dowód będzie miał zapisane w warstwie elektronicznej zdjęcie biometryczne posiadacza w standardzie zgodnym z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Będzie miał również (za zgodą posiadacza) funkcję podpisu elektronicznego, czyli możliwość korzystania z funkcji, o których wspomina KPRM.

Nowy dowód ma ułatwiać choćby kontakty ze służbą zdrowia, co ma w założeniu uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Pozostaje więc też liczyć na to, że te wrażliwe dane będą otoczone solidną ochroną.

Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 roku. Całkowite przejście na e-dowody planowane jest na 2029 rok, gdy skończy się ważność ostatnich dokumentów dotychczasowego wzoru.

System nowych dowodów musi ruszyć do marca 2019 roku. W innym wypadku trzeba będzie zwrócić dotację UE przeznaczoną na budowę systemu, o czym pisaliśmy w lutym 2017 roku.

Cotygodniowe podsumowanie roku. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: