Właściciel sieci Stokrotka wygrywa w sądzie pierwszą rundę z fiskusem. Stawką aż 200 milionów złotych

Urząd Skarbowy w Lublinie uważał, że Emperia powinna zapłacić niemal 143 miliony podatku plus odsetki. Firma poszła do sądu i wygrała.

W 2017 roku Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie stwierdził, że Emperia powinna zapłacić za 2011 roku 142 463 805 zł podatku plus odsetki (łącznie ok. 200 mln zł). Urzędnicy argumentowali, że dokonana w 2011 roku operacja sprzedaży segmentu dystrybucyjnego holdingu (spółka Tradis) przyniosła spółce dochód podatkowy w wysokości 959,3 mln zł. Prawnicy Emperii bronili się, że nie była to operacja finansowa, tylko wniesienie udziałów aportem, a transakcje od wkładów niepieniężnych nie są w Polsce opodatkowane. Sprzedaż Tradisu była wynikiem porozumienia między Eurocash i Emperią, które kończyło spór między tymi firmami o niezrealizowaną umowę inwestycyjną.

Decyzję UKS podtrzymała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Dyrektor Izby uznał w sierpniu zeszłego roku, że pieniądze od Emperii po prostu się państwu należą. Jednak Emperia nie zamierzała składać broni i zaskarżyła decyzję Izby Administracji Skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Równocześnie firma poprosiła urząd skarbowy o wstrzymanie wykonania decyzji (zabezpieczając interes podatnika gwarancją bankową).

Czytaj więcej: Urząd skarbowy nieugięty: Cyfrowy Polsat ma ponad 24 mln zł zaległości podatkowej plus odsetki

Sąd decyduje na korzyść Emperii

Wojewódzki Sąd Administracyjny, po przyjrzeniu się sprawie, uznał właśnie racje Emperii i uchylił decyzję Urzędu Kontroli Skarbowej. Fiskus bowiem, nie zwracając się do sądu, podjął decyzję na niekorzyść spółki, powołując się na artykuł 199a paragraf 2 ordynacji podatkowej. Tymczasem przedefiniowanie czynności, zdaniem WSA, nie leży w kompetencjach fiskusa.

Tym samym Emperia wygrała co najmniej pierwszą rundę walki z urzędnikami. Wyrok nie jest bowiem prawomocny, a minister finansów może złożyć skargę kasacyjną lub skierować sprawę do sądu powszechnego.

Czytaj więcej: Firma zarobiła mniej niż rok wcześniej, urząd skarbowy chce wyjaśnień. Absurd? Niekoniecznie

Emperia powstała w 1990 roku i jest m. in. operatorem sieci sklepów Stokrotka. Ma prawie 440 punktów sprzedaży w całej Polsce. W kwietniu bieżącego roku Emperia została kupiona przez litewską Maxima Grupe. Akcje spółki są notowane na warszawskiej giełdzie, ale docelowo nowy właściciel chce je z rynku wycofać.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: