Ekspresówka S8 Warszawa-Białystok dłuższa o 9 km. W październiku kierowcy mają pojechać już całą trasą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o udostępnieniu kierowcom 9-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do granicy województw mazowieckiego i podlaskiego.

Do końca sierpnia kierowcy będą musieli liczyć się jednak z utrudnieniami i ograniczeniami prędkości na rzeczonym odcinku. Choć gotowe są już m.in. obie jezdnie, oznakowanie, bariery czy ekrany, to w niektórych miejscach prowadzone są jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe. Dotyczy to m.in. dróg serwisowych i lokalnych, przebudowywanych w ramach kontraktu. Wykonawca, firma POLAQUA, czeka także na uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Na całym odcinku funkcjonuje na razie ograniczenie do 100 km/h, a w niektórych miejscach także dodatkowe limity prędkości.

.. GDDKiA

Fragment S8 od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do granicy województw mazowieckiego i podlaskiego ma 9,4 km długości i biegnie w większości po starym śladzie Drogi Krajowej nr 8. W jego ciągu są dwa węzły drogowe: Podborze i Prosienica. Jego budowa kosztowała ok. 249 mln zł. Na razie odcinek ma po dwa pasy ruchu w każdą stronę, natomiast w przyszłości planowane jest dobudowanie trzeciego pasa ruchu „do wewnątrz". Jest na to zostawiona rezerwa w pasie dzielącym jezdnie w obu kierunkach.

Cała droga ekspresowa S8 od Warszawy do Białegostoku ma być przejezdna dla kierowców już za kilka miesięcy. W tym momencie gotowe są wszystkie odcinki w województwie podlaskim, natomiast w województwie mazowieckim w budowie są jeszcze dwa „pododcinki” między Wyszkowem a początkiem obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej: Wyszków - węzeł Poręba (tu puszczenie ruchu jest planowane na wrzesień/październik br.) oraz węzeł Poręba – Ostrów Mazowiecka (oddane w planach na koniec sierpnia br.).

Poniżej mapka z GDDKiA, natomiast uwaga - jeszcze na czerwono, a nie na czarno (jako gotowy) - jest na niej zaznaczony dziś otwarty odcinek na północny wschód od Ostrowi Mazowieckiej.

.. GDDKiA

Przypomnijmy, że docelowo droga ekspresowa S8 na docelowo połączyć Wrocław z Białymstokiem. Możliwe, że cała ta trasa będzie już przejezdna na koniec tego roku. Na fragmencie od Wrocławia do Warszawy w realizacji są już tylko dwa odcinki na południowy zachód od stolicy – ok. 22 km między Radziejowicami a Paszkowem. Reszta jest już gotowa. Jak zapewniał tydzień temu inwestor, cytowany przez "Rynek Infrastruktury", plany zakładają, że samochody pojadą brakującym fragmentem jeszcze przed tegorocznym Bożym Narodzeniem. Zapewne w pierwszym okresie w niektórych miejscach będą natomiast jeszcze utrudnienia z uwagi na prace wykończeniowe.

.. GDDKiA

***

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o: