W pierwszym półroczu nadwyżka w budżecie Polski. Sam czerwiec na lekkim minusie. Na koniec roku będzie deficyt

Na koniec czerwca nadwyżka w budżecie Polski wyniosła 9,5 mld zł - podało Ministerstwo Finansów. Sam czerwiec zakończył się symbolicznym deficytem w wysokości 50 mln zł.

9 mld 535,5 mln zł - tyle według szacunkowych danych o wykonaniu budżetu państwa wynosi nadwyżka budżetowa po pierwszym półroczu br. W porównaniu z danymi po maju oznacza to bardzo lekki spadek nadwyżki - wówczas wynosiła bowiem 9 mld 585,4 mln zł.

W zeszłym roku po pierwszym półroczu nadwyżka w budżecie wynosiła ok. 5,9 mld zł. Wówczas wynik mocno podpompowała czerwcowa wpłata zysku z Narodowego Banku Polskiego za 2016 r. - aż 8,7 mld zł. Jako, że 2017 r. NBP zakończył z 2,5-miliardową stratą, to w tym roku dodatkowych pieniędzy do budżetu nie było. Jak zwracają uwagę analitycy mBanku, gdyby nie brać pod uwagę wpłat zysków z NBP, to w tym roku budżet miał swój drugi najlepszy czerwiec w historii.

Przez pierwszych sześć miesięcy 2018 r. dochody budżetowe wyniosły ok. 182 mld zł, a wydatki 172,5 mld zł. W samym czerwcu dochody budżetu wyniosły więc ok. 28 mld zł, a wydatki ok. 28,1 mld zł.

.. Ministerstwo Finansów

Nadwyżka jest tymczasowa, i Ministerstwo Finansów wcale tego nie kryje. W ustawie budżetowej na ten rok założono, że do kasy państwa trafi łącznie 355,7 mld zł, a wypłynie z niej 397,2 mld zł, co oznaczałoby deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Niewykluczone jednak, że będzie niższy, w opinii analityków mBanku nawet o ok. 20 mld zł. Podobnie było w 2017 r. - wówczas deficyt na koniec roku wyniósł 25,4 mld zł, choć w ustawie założono, że sięgnie aż 59 mld zł.

Dochody w górę

Po czerwcu plan dochodowy założony w ustawie budżetowej na 2018 r. jest zrealizowany w 51,2 proc., a wydatkowy w 43,4 proc. Jeśli chodzi o wpływy budżetowe, to w górę idą m.in. wpływy z podatków PIT i CIT - procentowo kolejno o 16 i 18,1 proc. porównując pierwsze kwartały 2017 i 2018 r. (3,8 mld zł i 2,9 mld zł). 

Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych

- tłumaczy resort finansów.

Co do wydatków budżetowych, to choć są one wyższe niż w pierwszym półroczu 2017 r. (172,5 mld zł wobec 170,8 mld zł rok temu), to procentowe wykonanie jest w tym roku nieco niższe (43,4 proc. vs. 44,4 proc. rok temu). Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, to przede wszystkim wynik niższej o ok. 5,6 mld zł dotacji przekazanej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to spowodowane dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS.

***

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o: