Ruszają prace nad kolejnym odcinkiem A2. Połączy Siedlce, Białą Podlaską i drogę S19

Robert Kędzierski
Mazowiecki oddział GDDKiA poinformował o podpisaniu kontraktu na koncepcję programową ważnego odcinka autostrady A2. Połączy Siedlce i Białą Podlaską z ważnym szlakiem - Via Carpatią.

GDDKiA informuje o zawarciu umowy dotyczącej prac nad ważnym fragmentem autostrady A2. Chodzi o odcinek pomiędzy Siedlcami (węzeł Południe) a Białą Podlaską (węzeł Cicibór) liczący 63,5 km. Wartość kontraktu opiewa na 10,5 mln zł. 

Umowę na wykonanie elementów koncepcji programowej wraz z kompletem odpowiednich badań podpisano w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Połączenie A2 i Via Carpatia

Nowa trasa połączy się z drogą ekspresową S19, będącą częścią ważnego szlaku Via Carpatia biegnącego aż na południe Europy.

Zakładany czas przygotowania koncepcji zawierającej szczegółowe badania geologiczne i techniczne to 14 miesięcy. Ten etap prac powinien więc zakończyć się we wrześniu 2019 r. 

Droga gotowa w 2024 

Według harmonogramu zaprezentowanego przez GDDKiA dalsze prace będą przebiegały w trzech etapach. W drugim kwartale roku 2020 zostanie ogłoszony przetarg na projekt i budowę drogi. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na początek roku 2021, a zakończenie robót budowlanych na rok 2024. Łączny koszt zaprojektowania i stworzenia tego odcinka A2 wynosić ma 3 mld zł. 

Prace nad kolejnym odcinkiem już trwają 

GDDKiA przypomina,że w styczniu 2018 r. została podpisana koncepcja programowa dla innego odcinka A2  - biegnącego od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec. Autostrada A2 od w. Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego jest już w realizacji, z wykonawcami zawarte zostały umowy na projekt i budowę. Wkrótce zostaną wydane ostatnie decyzje umożliwiające rozpoczęcie prac. 

Ponadto w realizacji są następujące odcinki A2: od węzła Lubelska do węzła Konik -  długość odcinka to 5,6 km, a koszt budowy to 214,2 mln zł. Od węzła Konik do obwodnicy Mińska Mazowieckiego budowany jest odcinek o długości 9,6 km. Wartość kontraktu wynosi 323,5 mln zł. 

Kolejne odcinki są w przygotowaniu. Od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec będzie biegła trasa o długości 37,5 km. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2023. Jej koszt ma wynieść 1,7 mld. W przygotowaniu jest też odcinek z Białej Podlaskiej do granicy państwa. Odcinek o długości 32 km oczekuje na ogłoszenie przetargu na koncepcje. Wiadomo, że koszt realizacji ma wynieść 1,5 mld zł. 

Czytaj też: Mieszkańcy wschodu Polski powinni być zadowoleni z tych planów. Wiele nowych dróg

Łącznie wschodni odcinek A2 to 15 km drogi w budowie i kolejne 101 w fazie projektowania. 

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Źródło: GDDKiA

Więcej o: