Zaskakująca jednomyślność w Banku Anglii. Stopy procentowe w górę na chwilę przed wyjściem z UE

W czwartek Bank Anglii podniósł stopy procentowe - to była druga taka decyzja od wybuchu kryzysu finansowego ponad 10 lat temu. Do tego podjęta na kilka miesięcy przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Komitet ds. Polityki Monetarnej (brytyjski odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej) postanowił podnieć podstawową stopę procentową z 0,5 proc. do 0,75 proc. Za taką decyzją zagłosowało wszystkich dziewięciu jego członków i ta jednomyślność zaskoczyła analityków i inwestorów. Spodziewano się jednak większej różnicy zdań w Komitecie, jej brak odebrano jako zapowiedź kolejnych podwyżek stóp w nieodległej przyszłości.

Mark Carney, w trakcie konferencji po posiedzeniu Komitetu ds. Polityki Moneternej, tonował jednak taką interpretację decyzji swoich kolegów. Mówił, że kolejne podwyżki stóp procentowych zapewne będą, ale bank będzie je wprowadzał stopniowo. Żadnych gwałtownych ruchów tu nie będzie.

Rośnie inflacja i wynagrodzenia 

Jednomyślną decyzję członków Komitetu łączyć należy z najnowszymi danymi i prognozami dotyczącymi inflacji i brytyjskiego rynku pracy. Ta pierwsza od kwietnia do czerwca utrzymywała się się na poziomie 2,4 proc., powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii wyznaczonego na poziomie 2 proc. W przyszłym roku, wg jego prognoz, spadnie do 2,2 proc., a w 2020 roku będzie wynosić 2,1 proc.

W bardzo dobrej kondycji jest też brytyjski rynek pracy, co potwierdzają najnowsze dane o wzroście wynagrodzeń – te w tym roku prawdopodobnie powiększą się o 2,5 proc. i – jak zakłada Bank Anglii – o 3,25 proc. w przyszłym roku.

Przy tym wszystkim gospodarka Zjednoczonego Królestwa będzie rozwijać się w tempie 1,4 proc. w tym roku i 1,8 proc. w przyszłym.

To wszystko jednak, co wyraźnie podkreślił Carney, jeżeli brexit będzie w miarę łagodny – Bruksela dogada się z Londynem. Gdyby Wielka Brytania miała opuścić Unię bez nowego, wynegocjowanego układu, wtedy powyższe prognozy mogą się nie sprawdzić.

I wtedy, tak na marginesie, ta najnowsza decyzja o podniesieniu stop procentowych, może okazać się jeszcze ważniejsza niż dzisiaj. Bank będzie miał z czego ciąć stopy, by walczyć z możliwym silnym spowolnieniem czy nawet recesją wywołaną brutalnym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: