Polski producent szyb otworzy fabrykę w USA. Inwestycja za ponad 43,5 mln dolarów

Polski producent szyb zespolonych Press Glass za ok. 43,5 mln dolarów wybuduje fabrykę w Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Zatrudni w niej ponad 200 osób. Już w przyszłym roku planuje rozpocząć produkcję.

Press Glass to aktualnie jeden z największych europejskich niezależnych producentów szyb zespolonych i numer jeden w Polsce. Firma twierdzi, że dzięki zakładom w Polsce, Czechach czy w Wielkiej Brytanii jest największym producentem takich szyb w Europie. Ambicje Press Glass wykraczają jedna daleko poza Stary Kontynent i sięgają również USA.

Wirginia rezygnuje z papierosów

Inwestycja Press Glass będzie zlokalizowana w hrabstwie Henry w stanie Wirginia. W tych rejonach głównym przemysłem były dotychczas fabryki powiązane z produkcją papierosów. Jednak odchodzenie od palenia sprawiło, że region potrzebuje reindustrializacji.

W takich okolicznościach Press Glass, który ma siedzibę w Poczesnej pod Częstochową, mógł liczyć na dotacje od lokalnych władz. Virginia Tobacco Region Revitalization Commission już zdeklarowała dofinansowanie inwestycji Press Glass kwotą 835 tysięcy dolarów, a gubernator stanu Wirginia Ralph Northam zatwierdził dodatkowy milion dolarów dotacji. Według serwisu Facilities, Press Glass, który chce zainwestować w Wirginii 43,55 mln dolarów (około 160 milionów złotych), może też liczyć na ulgi podatkowe czy pokrycie kosztów szkolenia pracowników z Virginia Jobs Investment Program.

- Nowa inwestycja w hrabstwie Henry to ważny krok dla strategii rozwoju firmy. Ta fabryka umożliwi Press Glass wejście na ważny rynek. Wiele powodów zdecydowało o wyborze Henry – lokalizacja parku przemysłowego blisko naszej istniejącej fabryki w Stoneville w Karolinie Północnej umożliwi efekt synergii pomiędzy nimi, pozwalając na dzielenie zasobów, wiedzy i wspólne zarządzanie – mówił Michael Lankford z Press Glass Inc., spółki zależnej (na amerykańskim rynku) polskiego Press Glass SA.

- Jesteśmy zaszczyceni, że Press Glass wybrał hrabstwo Henry i Wirginię – wtórował mu gubernator Wirginii Ralph Northam.

Budowa fabryki w Wirginii ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, produkcja ma ruszyć w 2019 roku. Pracę w zakładzie ma znaleźć ponad 200 osób.

Press Glass założono w 1991 roku. Obecnie ma ponad 2100 pracowników i 11 zakładów produkcyjnych w Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii i USA. Firma produkuje szyby zespolone dla producentów okien, drzwi, fasad budynków oraz paneli solarnych czy fotowoltaicznych.

Fabryka w Wirginii to pierwsza inwestycja firmy w USA od podstaw, ale nie pierwsza w ogóle. Rok temu poprzez spółkę córkę Press Glass NA Inc. zakupiono firmę Glass Dynamics z siedzibą w Stoneville w Karolinie Północnej.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: