Koniec sprzedawania zagranicznych owoców i warzyw jako polskich. Ustawa podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. znakowania żywności. Na jej mocy każdy produkt, który znajdzie się w sprzedaży, musi zawierać informację o kraju pochodzenia.

Ustawa jest m.in. odpowiedzią na nagłośniony ostatnio proceder, który polegał na przepakowywaniu sprowadzanych z zagranicy warzyw i owoców, a następnie sprzedawaniu ich jako produktów polskich.

Konsumenci byli przekonani, że kupują np. polskie truskawki, tymczasem były to owoce, które przyjeżdżały do nas z holenderskich czy hiszpańskich plantacji.

Nowe regulacje mają na celu wzmocnienie i usprawnienie działania służb kontrolnych. Zmiany powinny zapewnić konsumentom odpowiednie informacje dotyczące kraju pochodzenia warzyw i owoców.

Jak to będzie egzekwowane?

Każdy sprzedawca będzie miał obowiązek posiadania informacji umożliwiających identyfikację artykułów rolno-spożywczych. Za ich brak będą kary.

Osoby odpowiedzialne za kontrole produktów będą weryfikowane pod kątem obiektywizmu. Chodzi szczególnie o rzeczoznawców zatrudnianych przez tzw. podmioty skupujące.

"Ustawa zakłada również dodatkowe kary za nieokazanie dokumentów towarzyszących danej partii owoców lub warzyw lub niezamieszczenie w tych dokumentach wymaganych informacji albo podanie informacji nieprawdziwych. Karane będzie również ponowne wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw, wobec których wydano orzeczenie o ich niezgodności z wymaganymi unijnymi" - czytamy w komunikacie.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Polacy wolą polskie

Jak wynika z badania Kantar TNS, przeprowadzonego na zlecenie PKN Orlen, aż 87 proc. konsumentów woli produkty krajowe.

Szczególnie cenimy polską żywność. Produkty spożywcze uważa za zdrowsze 83 proc. ankietowanych kierowców, zaś wśród ogółu badanych taką opinię prezentowało 81 proc. osób.

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: