Bayer mocno traci na giełdzie. To reakcja na wyrok ws. Monsanto i oskarżeń o związek glifosatu z rakiem

Niemiecka spółka chemiczna Bayer rozpoczęła tydzień od solidnej przeceny. Inwestorzy sprzedawali akcje najwyraźniej w obawie przed konsekwencjami przełomowego wyroku sądu w Kalifornii.

Koncern Bayer płaci za oskarżenia wobec innej wielkiej firmy - Monsanto, którą niedawno przejął.

Bayer uderzony na giełdzie

Akcje Bayera na giełdzie w Niemczech spadały nawet o 12 proc., to najmocniejszy spadek siedmiu lat. Jednocześnie poziom, na którym znalazł się kurs Bayera, znalazł się na najniższym poziomie od blisko dwóch lat.   

Notowania spółki BayerNotowania spółki Bayer źródło:investing.com

Inwestorzy reagują tak na wyrok kalifornijskiego sądu, który pod koniec ubiegłego tygodnia nakazał Monstanto zapłacić 289 mln dolarów byłemu ogrodnikowi za brak ostrzeżenia przed ryzykiem raka, jakie niesie produkt firmy. Poszkodowany mężczyzna twierdzi, że intensywne korzystanie ze środka chwastobójczego zawierającego glifosat spowodowało u niego chłoniaka nieziarniczego. Chodzi o produkowany przez Monsanto Roundup.

Monsanto odpiera zarzuty

Monsanto odrzuca oskarżenia, zapewnia, że Roundup jest bezpieczny i w oficjalnym komentarzu przywołuje "ponad 800 naukowych badań i recenzji, które potwierdzają fakt, że glifosat nie powoduje raka". Firma zamierza odwołać się od wyroku, argumentuje, że typ raka, na jaki choruje pozywający ją mężczyzna, tworzy się przez wiele lat, a przed diagnozą używał on herbicydu przez dwa lata. To przełomowy wyrok, bo w amerykańskich sądach czeka 5 tys. podobnych spraw.

Monsanto produkuje środki chwastobójcze z glifosatem od lat 70. Wielokrotnie podnoszone były obawy, że może on powodować raka, ale koncern je zawsze odpierał. Różne instytucje badawcze nie są jednomyślne w tej sprawie. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) glifosat jest substancją "prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi", z kolei na przykład Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uważa, że środek nie jest szkodliwy. Glifosat jest dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych, pod koniec ubiegłego roku licencję na jego stosowanie przedłużyła także UE.

Bayer przejął Monanto wiosną tego roku za 63 miliardy dolarów.