Pamiętasz Windows 95? Teraz możesz uruchomić go za darmo w oknie i zagrać w Sapera

Windows 95 był jednym z najważniejszych systemów operacyjnych Microsoftu. Teraz możemy w łatwy sposób przypomnieć sobie, jak wyglądał. Wystarczy, że uruchomimy go w oknie jak zwykłą aplikację.

Na oryginalny pomysł wpadł Felix Rieseberg, obecnie programista w firmie Slack, a kiedyś inżynier Microsoftu. Przeniósł legendarne „okienka” do standardowego okna, w którym uruchamiamy programy.

Po zainstalowaniu przygotowanej przez niego aplikacji będziemy mogli pobawić się starym systemem. Uruchomimy go w oknie w jednym z kilku współczesnych systemów. Rieseberg przygotował wersje instalacyjne dla Windows 10, macOS i Linuksa. Dla wielbicieli oprogramowania przygotował dodatkowo kody źródłowe swojego dzieła.

Czytaj więcej: CD Projekt stworzy grę na komórki. Może to będzie kolejny Wiedźmin? 

Wersja Windows 95 przygotowana przez Rieseberga jest anglojęzyczna. Znajdziemy w niej wszystkie standardowe programy. Wśród nich są na przykład gry Saper i pasjans Solitaire. Jest też między innymi program do malowania Paint i edytor tekstu Wordpad.

Windows 95 w wersji Feliksa Rieseberga.Windows 95 w wersji Feliksa Rieseberga. mat. red.

Wersja instalacyjna do Windows 10 to plik wielkości 128 MB. Ściągnąć może się nawet w kilkadziesiąt sekund – ograniczeniem tutaj jest głównie szybkość łącza, do którego podpięty jest serwer z oryginalną wersją starego Windowsa.

Czytaj więcej: Po najnowsze gry jak po filmy do Netfliksa. Electronic Arts wprowadza Origin Access Premier – abonament na premierowe tytuły

Archaiczne „okienka” nie działają zbyt szybko w Windows 10 – nawet na szybkim komputerze z dużą ilością pamięci RAM chwilami będziemy musieli wykazać się sporą cierpliwością. Ale nie ma to być demon szybkości – to tylko zabawa. 

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o: