Przybędzie kolejny odcinek autostrady A1. Najkrótszy, ale bardzo ważny

RK
Przybliża się otwarcie nowego połączenia drogowego pomiędzy Tuszynem a Częstochową. GDDKiA podpisała umowę na budowę kolejnego odcinka autostrady A1. Liczy zaledwie 7 km, ale jest bardzo istotny.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację kolejnego odcinka autostrady A1. Chodzi o fragment o długości siedmiu kilometrów biegnący od Radomska do granicy z woj. śląskim.

Odcinek nie jest długi, ale ważny, bo to jeden z pięciu brakujących fragmentów autostrady A1, która połączy Tuszyn i Częstochowę. Dwa kolejne odcinki będą budowane na podstawie umów zawartych w lipcu. Kolejny, od węzła Czechowice Północ do Pyrzowic, jest już w budowie. 

Dzisiaj podpisujemy umowę na realizację kolejnego odcinka autostrady A1 w woj. łódzkim. Powstanie trasa, która połączy polskie wybrzeże, polskie porty z południem Europy. To kluczowa inwestycja, kręgosłup drogowy Polski 

- powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz obecny podczas podpisywania umowy. 

Realizacja kontraktu powinna zakończyć się w ciągu 32 miesięcy (z wyłączeniem okresu zimowego). Wartość kontraktu wynosi 338,2 mln zł.  

Ważne połączenie z południem

Autostrada A1, która docelowo ma połączyć północ kraju z południem Europy, będzie biec od Tuszyna do obwodnicy Częstochowy. Długość odcinka wyniesie ok. 81 km. Całkowity koszt inwestycji to ok. 3,7 mld zł. 

Trasa została podzielona na 5 odcinków realizacyjnych:

  • Odcinek A - węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km. Umowę na budowę podpisano 30 lipca, kontrakt ma wartość 478 mln zł.
  • Odcinek B - w. Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, o długości ok. 24,2 km. W lipcu wybrano najkorzystniejszą ofertę, podpisanie umowy planowane jest na koniec września
  • Odcinek C - Kamieńsk - Radomsko, o długości ok. 16,7 km
    Najkorzystniejszą ofertę wybrano w lipcu. I w tym wypadku umowa ma zostać podpisana z końcem września.
  • Odcinek D - Radomsko - gr. woj., o długości ok. 7 km - to odcinek na budowę którego podpisano umowę.
  • Odcinek E - gr. woj. łódzkiego - w. Częstochowa Północ, liczący ok. 16,9 km.
    Umowę na jego budowę podpisano w lipcu, wartość kontraktu wynosi 596,5 mln zł.

Czytaj też: Firmy nie nadążają za zmianami na rynku pracy. Jedna trzecia nie podejmuje żadnych działań, żeby pozyskać pracowników

Kolejne odcinki wkrótce oddane.

GDDKiA zapewnia, że w 2019 r. przewidziano oddanie kolejnych odcinków autostrady A1 w woj. śląskim. Trasa biegnie od obwodnicy Częstochowy do Pyrzowic, ma długość 57,7 km a jej budowa pochłonie ok. 2,6 mld zł.

A1 to jedyna autostrada w Polsce przebiegająca z północy na południe przez całe terytorium kraju. 

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: